BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal na Najvyšší súd SR návrh na zrušenie Slovenskej ľudovej strany (SĽS). Trnka návrh na rozpustenie strany, ktorý má agentúra SITA k dispozícii, zdôvodňuje tým, že ministerstvo vnútra v auguste 2008 nezaregistrovalo jej zmenené stanovy.
Rezortu vnútra prekážalo, že SĽS chce mať ako deň registrácie strany zapísaný 14. december 1905, kedy sa datuje vznik Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). Tá bola rozpustená nariadením Slovenskej národnej rady v roku 1944. Slovenská ľudová strana však toto odmieta s tým, že v roku 1990 došlo len k znovuobnoveniu jej činnosti.
Ministerstvo vnútra zároveň upozornilo Slovenskú ľudovú stranu, že musí zo stanov vypustiť zmienku o budovaní stavovského štátu, pretože je to v rozpore s Ústavou SR, pričom by išlo o zmenu súčasnej parlamentnej demokracie. Podľa ministerstva vedie stavovské usporiadanie k nerovnému postaveniu občanov.
Slovenská ľudová strana však ministerstvu oznámila, že protiústavnosť môže posudzovať len Ústavný súd SR a nie úradník.
Keďže Slovenská ľudová strana odmietla zmeniť stanovy, ministerstvo vnútra ešte v roku 2008 podalo návrh na Generálnu prokuratúru SR na rozpustenie strany. Generálny prokurátor môže podávať návrh na rozpustenie strany, ak strana stanovami, programom, alebo činnosťou porušuje ústavu, alebo zákony. Podľa Trnku to Slovenská ľudová strana robí.
Strana ľudáckych nostalgikov
Trnka tiež v návrhu upozornil, že Slovenská ľudová strana sa hlási k vojnovému Slovenskému štátu, presadzuje rehabilitáciu Jozefa Tisa a opiera sa o ľudácku tradíciu.
Podľa neho Slovenská ľudová strana bola marginálna strana ľudáckych nostalgikov, urobila však posun k politickému extrémizmu, keď kooptovala špičky Slovenskej pospolitosti na čelné miesta volebnej kandidátky.
Jej program kopíroval a bol inšpirovaný programom rozpustenej Slovenskej pospolitosti – národnej strany. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba volebnou dvojkou SĽS.
Slovenská ľudová strana sa podľa Trnku začala pospolitosti prispôsobovať a tá ju celkom ovládla.
Trnka tiež upozorňuje, že hlásenie sa k stavovskému usporiadaniu štátu je fašistickou alebo klerikálne podfarbenou politickou ideológiou. Podľa neho program SĽS stranu priviedol na pole šovinizmu, xenofóbie a antisemitizmu.
Volebná komisia sa návrhom zatiaľ zaoberať nebude
Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre novembrové voľby do orgánov samosprávnych krajov zatiaľ nebude riešiť návrh generálneho prokurátora na rozpustenie Slovenskej ľudovej strany (SĽS), ktorej nominant Andrej Trnovec je jej členom. Pre TASR to potvrdil predseda komisie Vladimír Pčolinský, ktorý zároveň odmietol špekulovať o prípadnom zániku Trnovcovho členstva, nakoľko v zákone sa o takomto prípade presne nehovorí.
"Podnet samotný nie je dôvod, aby sa tým ÚVK zatiaľ zaoberala a v prípade, že by došlo k zrušeniu SĽS, potom by to bolo na programe rokovania ÚVK," povedal. Poznamenal však, že pokiaľ by Najvyšší súd (NS) SR v tejto veci rozhodol, mala by sa tým asi hneď zaoberať aj ÚVK. Strana získala možnosť delegovať člena do ÚVK na základe toho, že vo voľbách do zastupiteľstiev nominovala svojich kandidátov aspoň v štyroch samosprávnych krajoch.
Podľa Pčolinského právna norma upravuje iba postup v prípade zrušenia politickej strany po registrácii kandidačných listín. Objasnil, že údaje o kandidátoch v takom prípade zostávajú na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na nich neprihliada. "Čo znamená, že aj keby za nich ľudia hlasovali, tie hlasy musia byť uvedené v zápisnici z hlasovania, ale na takých kandidátov sa neprihliada," doplnil.
Tökölyová priblížila, že posunu nasvedčuje dodatočné pribratie špičky Slovenskej pospolitosti na čelné miesta svojej volebnej kandidátky na začiatku roka 2006. Strana zároveň vo svojom volebnom programe v niektorých pasážach kopírovala Ľudový program rozpustenej Slovenskej pospolitosti Národnej Strany (SP-NS), pričom jeho základným programovým cieľom je vybudovanie nového stavovského slovenského štátu. "Cieľom SĽS sú rôzne kategórie ľudí, sociálne výhody pre vyvolených. Diskriminácia ako pracovný nástroj, rasizmus ako základ systému," zhrnula Tökölyová.
"Predmetná vec napadla na Najvyšší súd SR 30. septembra," uviedol pre TASR Peter Préti z NS SR. Doplnil, že termín pojednávania zatiaľ vytýčený nebol. Ako vyplýva z dokumentov, ktoré na svojej webovej stránke zverejnila SĽS, Najvyšší súd jej 6. októbra zaslal Trnkov návrh na vyjadrenie a zároveň ju vyzval, aby mu oznámila, či má majetok.