BRATISLAVA. V rámci NATO sme iba malý hráč, v zahraničných vojenských misiách máme iba niekoľko desiatok vojakov, žiadnych v priamom boji. A do obrany investujeme čoraz menej. Napriek tomu Slovensko už zajtra hostí vrcholovú schôdzku ministrov obrany. Do Bratislavy ich príde 37 - z členských štátov Severoatlantickej aliancie a ostatných krajín, ktoré vyslali svojich vojakov do Afganistanu.
Schôdzka NATO 22. – 23.októbra sa koná neformálne ministerské zasadnutie šéfov obrany NATO; ministrov má byť 37 – krajiny Aliancie a ostatné štáty s vojakmi v Afganistane; príde aj šéf NATO Anders Fogh Rasmussen; väčšina rokovaní bude tajná; podobné podujatie sa koná
v každej členskej krajine NATO raz za 14 rokov.
Do obrany má ísť podľa návrhu rozpočtu na budúci rok 1,22 percenta HDP. Pre krízu tak má rozpočet obrany klesnúť na historické minimum. Pomerne ešte nižšie sú pritom iné členské krajiny NATO. Aj preto budú hlavnou témou stretnutia peniaze.
Na misie nesiahneme
„Celé ministerstvo sa musí uskromniť. Prioritou sú pre nás misie v zahraničí, tých sa šetrenie nedotkne," hovorí Vladimír Gemela, hovorca ministerstva obrany. Menej peňazí má ísť naopak do technických projektov a do prevádzky. „Mnohé modernizačné projekty budú pozastavené - napríklad spoločný česko-slovenský nákup obrnených vozidiel. My by sme ich chceli nakúpiť 40, ale všetko záleží od financií," povedal Gemela.
Podobná je aj situácia s dopravnými lietadlami - ministerstvo vybralo stroje C-27j Spartan, zaplatiť ich však nemá z čoho. Vozidlá, lietadlá i ďalšia technika idú bokom v čase, keď bez nich nemôžeme vyslať do zahraničných operácií aj vojakov - bojovníkov.
Šetriť sa dá na technike
Napríklad v najvýznamnejšej misii NATO v Afganistane má Slovensko 244 vojakov. Strážia vojenské tábory a odmínuvajú. Premiér Robert Fico nedávno odmietol, že do Afganistanu pošleme aj bojové jednotky.
Bývalý štátny tajomník rezortu obrany Jozef Pivarči hovorí, že peniaze sa zbytočne vrážajú do nefunkčnej techniky. „Šetriť by sa malo na nezmyselnom udržiavaní zastaranej techniky, ako sú lietadlá MiG-21. Tiež sa nedá udržiavať veliteľstvo vzdušných síl na možno päť funkčných lietadiel, stačil by malý niekoľkočlenný štáb pri generálnom štábe," hovorí Pivarči.
Európa nechce prinášať obete, aby NATO v Afganistane uspelo a zachovalo si svoju funkčnosť. Pritom zaň nemá náhradu. Čítajte viac v komentári Petra Morvaya: Načo NATO?
Problémom s financiami v súčasnosti čelí aj NATO ako celok. „V Bratislave budeme diskutovať aj o spoločnom vojenskom rozpočte. Krajiny sa dohodli na viacerých veciach, ktoré nie sme schopní zaplatiť," informoval generálny tajomník Aliancie Anders Fogh Rasmussen.
Tomáš Valášek z londýnskeho Centra pre európsku reformu hovorí, že aliancia má s peniazmi hneď dva problémy - radikálny pokles spoločného rozpočtu NATO a obranných rozpočtov jednotlivých krajín. „Na skresanie prvého môžu doplatiť napríklad vojenské základne v novších členských štátoch. Na ich modernizáciu aliancii neostanú peniaze. Na pokles rozpočtov členských štátov zase doplatia vojenské misie," myslí si Valášek.
Ministri obrany majú v Bratislave hovoriť aj o zrušenom projekte americkej protiraketovej obrany v Poľsku a Česku.
Summit ochránia snajperi
Obyvatelia hlavného mesta sa musia pripraviť aj na prípadné osobné prehliadky.
BRATISLAVA. Ostreľovači, kukláči a policajná kontrola osôb a áut. Bratislava sa od zajtra vďaka stretnutiu ministrov obrany NATO stane na dva dni jedným z najstráženejších miest v Európe.
V uliciach Starého Mesta a Petržalky sa budú pohybovať stovky policajtov, do hlavného mesta povolali aj armádu. Podrobnosti nechcú polícia ani ozbrojené sily prezradiť. Bezpečnostní experti očakávajú aj vzdušnú patrolu vrtuľníkov.
Armáda už včera do Incheby nasadila elitnú jednotku zo Žiliny. Trénovaná je aj na boj proti terorizmu, oddiel špeciálnej podpory má skupinu ostreľovačov, v prípade potreby môže použiť aj bojových potápačov.
Polícia varuje, že najmä v Starom Meste a okolí Incheby bude kontrolovať ľudí aj osobné a nákladné autá.
Českí bezpečnostní analytici Pavel Přikryl a Jíři Schneider predpokladajú, že pôjde skôr o náhodné prehliadky, najmä dodávok. Schneider hovorí, že pri podobných opatreniach je bežné preveriť podvozky aj kufor.
Experti však nečakajú bezpečnostné opatrenia také prísne, ako pri summite Bush - Putin v roku 2005.
Bezpečnostné opatrenia summitu prirovnáva Přikryl k návšteve vyššieho predstaviteľa cudzieho štátu, s tým rozdielom, že takýchto predstaviteľov tam bude „pomerne dosť".
(jkr)
V piatok z Bratislavy neodchádzajte
Najkritickejší bude piatok poobede. Očakáva sa až dvojnásobné zdržanie oproti iným piatkom.
BRATISLAVA. Hlavné mesto bude v piatok miestom, ktorému sa bude lepšie vyhnúť, alebo odtiaľ vycestovať skoro ráno, alebo až neskoro večer, radia policajti. Pre stretnutie NATO prídu výrazné obmedzenia.
Diaľničný obchvat Bratislavy v Petržalke bude zúžený v oboch smeroch do jedného pruhu - pre lepšiu predstavu ide o cestu, ktorá vedie cez Petržalku k Prístavnému mostu a ďalej pokračuje smerom na Ružinov a Zlaté piesky.
Dopravný analytik Jozef Drahovský hovorí, že vodiči by sa mali pripraviť na to, že v zápchach môžu stráviť raz taký dlhý čas, ako zvyčajne v piatok. Tento deň je v Bratislave tradične kritický, dá sa predpokladať, že šoféri sa budú snažiť využiť aj iné ako sa napojiť na diaľnicu.
Policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová radí ako obchádzkovú trasu v smere na Žilinu trasu Bajkalská, Senecká a D1. Ďalšou možnosťou je zvoliť si cestu na Pezinok, kde sa dá pripojiť na D1.
Piatkové dvojnásobné zápchy nebudú jediným dôsledkom neformálneho summitu šéfov obrany členských krajín NATO. Od zajtra budú uzavreté niektoré ulice v bratislavskom Starom meste a v Petržalke. „Úplne zamedzený prístup motorových vozidiel bude na Viedenskú cestu, uzavretá bude ulica Mostová, Olejkárska a Čulenova ulica," hovorí o zajtrajších a piatkových dopravných obmedzeniach Kurucová. Na týchto troch uliciach nebudú môcť parkovať ani ich obyvatelia.
Okrem toho, v mieste pripojenia Einsteinovej a Dolnozemskej ulice bude premávka zúžená do jedného jazdného pruhu v smere od Petržalky do centra mesta. Dolnozemská ulica bude odklonená na most Apollo.
Ján Krempaský
Chudobní sme aj v Afganistane
Naši vojaci na misiách prebytkom rozhodne netrpia.
BRATISLAVA. Topánky, ktoré sú deravé po pár týždňoch nosenia a maskáče, čo sa po prvom praní zbehnú o dve čísla. To sú len niektoré z vecí, ktoré obťažujú našich ženistov na misii v Afganistane. Slovákov, ktorí obývajú najväčšiu základňu NATO na svete - Kandahar Airfield - naša armáda blahobytom rozhodne nerozmaznáva.
„Američania si nás v tom fotili. Nechápali, ako mohol niekto vyslať na misiu takého veterána," hovoril pred rokom jeden z nich SME o prastarom nákladnom aute Praga V3S, známej vétrieske, čo im parkuje na dvore.
Život pyrotechnikom komplikujú aj ďalšie časti výstroja, ktoré sa hodia skôr do múzea než do modernej armády. Míneri pracujú aj v 40stupňových horúčavách v nepriestrelných vestách, ktoré vážia dvakrát toľko ako americké. Problém, na rozdiel od jednotiek z iných krajín, majú aj s komunikáciou.
Internetové pripojenie - ich v podstate jediný kontakt s domovom - si museli platiť sami. Pripojenie vraj mali navyše také pomalé, že keď si chceli pozrieť cez internet správy, jeden z nich musel vstávať o tretej v noci, aby zapol ich sťahovanie. Naši mali aj platy nižšie, ako väčšina vojakov z iných krajín, ktorí v Afganistane pôsobia.
(knm)

Beata
Balogová
