Bratislava 7. apríla (TASR) - Medzinárodný deň Rómov (MDR) 8. apríla pripomína existenciu i problémy rómskej populácie vo svete. Podľa odhadov ich v súčasnosti iba v Európe žije 6 až 10 miliónov.
MDR sa oslavuje ako spomienka na prvý medzinárodný rómsky kongres, ktorý sa konal v Londýne v roku 1971 a znamenal začiatok koordinovaného úsilia o dodržiavanie rómskych práv na medzinárodnej úrovni.
Podľa údajov Štatistického úradu SR žije na Slovensku 90 tisíc Rómov, predstavitelia rómskych organizácií však tvrdia, že ich je až 500 tisíc. Podľa odhadov tak má Slovensko spolu s Maďarskom v Európe najviac občanov rómskej národnosti v štatistickom prerátaní na počet obyvateľov. Rómska komunita v SR pritom patrí medzi sociálne najslabšie skupiny obyvateľstva s veľmi vysokou nezamestnanosťou.
Slovenská vláda deklaruje úsilie zlepšiť životné podmienky Rómov a ich pozíciu v spoločnosti, výsledky sú však len čiastočné. Najväčšie problémy predstavuje nízka vzdelanosť, kriminalita a všeobecná chudoba rómskej populácie. Minuloročná správa Európskej komisie (EK) o Slovensku pripomína nedostatočné zastúpenie rómskych študentov vo vzdelávacom systéme spolu s ich nadmernou prítomnosťou v školách pre postihnuté deti. "Podmienky na bývanie, najmä v tzv. osadách na východe krajiny, ostávajú dôvodom na znepokojenie," uviedla EK. Násilie voči Rómom, najmä zo strany skinheadov, je podľa komisie naďalej vážnou hrozbou.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen príde začiatkom mája na opätovnú návštevu rómskych osád na východnom Slovensku a v porovnaní s minulým rokom bude očakávať pokrok v riešení otázky životných podmienok Rómov. EÚ poskytla v rámci programu Phare 10 miliónov eúr na budovanie infraštruktúry 30 rómskych osád a projekty vzdelávania rómskej mládeže.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sa na Slovensku od pondelka do konca apríla bude konať séria kultúrnych výstav, festivalov, vystúpení a ďalších akcií, ktoré pripravil sekretariát splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s takmer stovkou mimovládnych a štátnych organizácií. Cieľom projektu "Čačipen-Pravda", ktorého súčasťou je aj mediálna kampaň, je zblížiť komunitu Rómov a Nerómov a napomôcť vytvárať atmosféru tolerantného spolunažívania.