Bratislava 7. apríla (TASR) - Národná rada SR bude vo štvrtok 11. apríla rozhodovať o novom ústavnom zákone o konflikte záujmov. Predtým však, v pondelok usporiada nezávislé a nestranícke zoskupenie mimovládnych organizácií Aliancia - Stop konfliktu záujmov, otvorený okrúhly stôl o uvedenej problematike. Jeho cieľom je zvýšiť kvalitu zákona, a preto naň pozvala aj zástupcov politických strán.
Dvaja z autorov Ladislav Orosz a Peter Kresák už zapracovali do poslaneckého návrhu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných činiteľov pripomienky vlády, ktorá ho jednomyseľne schválila. Posledné rokovanie o návrhu pred jeho predložením v druhom čítaní do pléna sa uskutoční na gestorskom Ústavnoprávnom výbore v utorok.
Jednou zo zmien v novonavrhovanom zákone o konflikte záujmov bude podľa Kresáka povinnosť deklarovať pri vystúpení v NR SR osobný záujem. "Ak som poslanec-lekár a predkladám zákon, ktorý ovplyvní postavenie lekárov, tak by som to mal pred plénom v NR SR povedať," uviedol.
Druhou významnou zmenou je väčšia prehľadnosť a spresnenie podávania majetkových priznaní verejne činných ľudí a ich rodinných príslušníkov. Najviac diskutovaným problémom je rozsah majetkových priznaní. Autori vychádzajú z premisy: majetkové priznanie bude dávať verejný činiteľ aj za manžela či manželku a maloleté deti žijúce s ním v spoločnej domácnosti. Bude sa to vzťahovať na prezidenta SR, poslancov NR SR, vládu, predsedu a podpredsedov NKÚ, členov Bankovej rady Národnej banky Slovenska, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu, podpredsedov i sudcov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora, ombudsmana, štátnych tajomníkov, ako aj funkcionárov oboch stupňov samosprávy.
Návrh zákona pripomienkovali viacerí predstavitelia, medzi inými aj Združenia miest a obcí Slovenska. Ich najväčšou výhradou je nezlučiteľnosť funkcií samosprávnych funkcionárov. Autori navrhujú striktnú nezlučiteľnosť medzi mandátom poslanca NR SR a mandátom vo vyššom územnom celku a aj medzi poslancom NR SR a starostom obce či primátorom mesta.
Návrh ústavného zákona podpísali okrem Kresáka a Orosza aj Ján Cuper (HZDS), Alexej Ivanko, Jozef Kužma, František Halmeš (všetci SDK), predseda NR SR Jozef Migaš, podpredseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov Stanislav Bartoš (všetci SDĽ), Miklós Fehér, Árpád Duka-Zólyomi (obaja SMK), podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a nezávislí členovia snemovne Štefan Šlachta, Robert Fico, Miroslav Kotian.
NR SR bude o novom zákone rozhodovať na prebiehajúcej 57. schôdzi Národnej rady SR.