Bratislava 7. apríla (TASR) - Integrácia ľavicových strán by sa podľa predstaviteľa Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Milana Ftáčnika mala uskutočniť až po parlamentných voľbách.
Predstavitelia SDA podľa Ftáčnika nezakladali novú značku preto, aby pred voľbami zakladali ďalšiu volebnú stranu či zoskupenie. Ftáčnik v tejto súvislosti poukázal na existenciu štvorkoalície Spoločná voľba v roku 1994, ktorá sa takmer nedostala do parlamentu. Spoluprácu SDA so Stranou demokratickej ľavice (SDĽ) podľa neho rozhodne odmietajú aj koordinátori strany.
Skutočnosť, že SDA a SDĽ budú vo voľbách zápasiť o toho istého voliča, označil predseda ministerského klubu ľavicových demokratov Ľubomír Fogaš za riziko politického vývoja v SR. V diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť priznal, že do negatívneho svetla dostali SDĽ osobné chyby jej predstaviteľov. Strana sa stala nevypočítateľnou aj tým, že jej vtedajší predseda Jozef Migaš hlasoval v parlamente za odvolanie premiéra, a teda proti vlastnej vláde.
Najbližší zjazd SDĽ, plánovaný na máj, sa podľa Fogaša bude musieť zaoberať aj personálnymi otázkami, nakoľko strana prišla o jedného podpredsedu - Borisa Sopiru, ktorý sa vzdal funkcie kvôli zákonu o verejnej službe. Šéf ministerského klubu však nechcel špekulovať o tom, či sa bude voliť aj nový predseda strany. Rozhodnutie je na delegátoch zjazdu, konštatoval.
Ftáčnik na margo svojho zotrvania vo funkcii ministra školstva uviedol, že keby bol rok pred voľbami, nebude rozmýšľať a odíde. Momentálne však cíti zodpovednosť za rozbehnutú reformu rezortu a chce ju dotiahnuť do konca.
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica by mal Ftáčnik abdikovať. Dôležitejšie je však podľa neho prijať mechanizmus, ktorý by zabraňoval nominovaniu straníckych špičiek, zvolených do parlamentu, za členov vlády. Ministri by podľa neho mali byť menovaní na odbornom základe, čím by sa zabránilo komplikáciám ako vo Ftáčnikovom prípade. Fico sa bude snažiť presadiť tento mechanizmus v prípade vstupu Smeru do budúcej vlády.