BRATISLAVA. Koaličná HZDS v parlamente opäť nepodporí novelu vysokoškolského zákona z dielne ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), ktorej štvrtú verziu poslanci na septembrovej schôdzi posunuli do druhého čítania.
Právomoci Súdnej rady a Najvyššieho súdu, ktoré navrhol posilniť ešte predchádzajúci minister spravodlivosti Štefan Harabin, sa zatiaľ zrejme neupravia. Strana Vladimíra Mečiara totiž požiada ministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú (nominantka HZDS), aby novelu stiahla. Po dnešnom rokovaní koaličnej rady to povedal premiér Robert Fico (Smer) a predseda HZDS Vladimír Mečiar.
"HZDS zákon o vysokých školách nepodporí v parlamente, záleží od ministra školstva Jána Mikolaj, či pôjde do rokovania aj s rizikom, že zákon nemusí získať dostatočnú podporu," povedal Fico.
Minister napriek tomu zmenu vysokoškolského zákona z rokovania stiahnuť nechce. "Ide o pragmatickú novelu zákona. Ja to risknem a v druhom čítaní v Národnej rade to bude," povedal Mikolaj novinárom po rokovaní vlády.
Bývalý člen HZDS Mikolaj predkladal novelu vysokoškolského zákona do parlamentu viackrát, jej štvrtú verziu poslanci napokon na poslednej schôdzi posunuli do druhého čítania. Mečiarovmu HZDS v poslednej verzii prekážalo, že o zaradení vysokých škôl do jednotlivých kategórií na základe kvality rozhoduje vláda a nie parlament. Poslanec HZDS Jozef Tarčák zas žiadal, aby sa zvýšil vek profesorov - garantov na 70 zo súčasných 65 rokov. Zatiaľ čo v prípade rozhodovania o zatriedení vysokých škôl bol Mikolaj pripravený HZDS vyhovieť, zvýšenie veku profesorov odmietol.
Plénum nebude na októbrovej schôdzi rokovať zrejme ani o posilnení právomocí Najvyššieho súdu a Súdnej rady, na čele ktorých stojí exminister spravodlivosti a súčasný šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. "Odporučím, aby zákon o sudcoch a prísediacich ministerka stiahla a odložila na neskoršie obdobie," vyhlásil Mečiar.
Národná rada sa mala novelou zoberať už v júni, napokon sa pre zmeny na poste ministra spravodlivosti návrh odložil. O norme sa tak malo rokovať na septembrovom zasadnutí parlamentu, rokovanie však odložili.
Novela zákona o sudcoch a prísediacich predpokladá, že napríklad právomoc menovať a odvolávať predsedov a podpredsedov súdov sa prenesie z ministerstva na Súdnu radu. S navrhnutou zmenou neboli v minulosti spokojní napríklad ani poslanci Smeru, ale chystali sa ju podporiť. Opozícia normu kritizovala pre údajnú centralizáciu moci v justícii.