BRATISLAVA. Názor vlády a novinárov na úroveň slobody tlače na Slovensku sa výrazne líši. Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc v utorok zverejnila správu, podľa ktorej Slovensko kleslo v slobode tlače zo 7 na 44 miesto a dostalo sa tak za Jamajku, Ghanu, či Uruguaj.
Slovenské novinárske organizácie správa neprekvapila. „Prepad Slovenska je ďalším dôkazom, že právo na odpoveď, ako ho schválil parlament, je v slobodných krajinách neakceptovateľné,“ napísal predseda slovenskej pobočky Medzinárodného tlačového inštitútu Pavol Múdry. Kritizuje aj likvidačné pokuty, ktoré v sporoch s verejnými činiteľmi médiám ukladajú súdy a opakované útoky a hrozby vládnych politikov.
Podobne reagovali Slovenský syndikát novinárov aj Asociácia európskych novinárov, ktorí za zhoršením slobody tlače tiež vidia najmä nový tlačový zákon. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer), ktorý tlačový zákon presadil, považuje hodnotenie organizácie za neobjektívne.
„Keď bolo Slovensko v roku 2007 v rebríčku tretie, vtedy to bolo podľa vášho denníka spôsobené laxným vypĺňaním dotazníka ľuďmi zo syndikátu novinárov. Rebríček sa pre vás stáva relevantným, len keď v ňom Slovensko klesne,“ tvrdí.
Argumentuje aj starším vyjadrením predsedu Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloša Nemečka, že rebríček vytvorený anketovým spôsobom „treba brať s nemalou rezervou“.
Reportéri bez hraníc vychádzali z informácií dvadsiatky odborníkov zo Slovenska. Dotazník vypĺňali pod podmienkou zachovania anonymity. Medzi respondentmi boli podľa organizácie členovia novinárskej profesijnej organizácie, akademici, právnici a dlhodobí korešpondenti.⋌(mp, juk)

Beata
Balogová
