BRATISLAVA. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) sa domnieva, že pripomienky SMK k jazykovému zákonu smerujú k vytvoreniu jazykového geta, v ktorom však aj Slováci budú nútení učiť sa po maďarsky. Uviedol to dnes počas parlamentnej Hodiny otázok, keď poslancovi Viliamovi Jasaňovi (Smer-SD) odpovedal, prečo jazykový zákon prekáža najmä SMK.
"Tak ako SMK tlačí maďarskú menšinu do jazykového geta, sama sa takouto politikou dostáva do izolácie a stáva sa neprijateľnou pre všetky politické strany, ktoré majú záujem na ochrane národnoštátnych záujmov Slovenska," tvrdí podpredseda Smeru-SD.
Podľa jeho slov je SMK etnická strana a v tomto zmysle európsky neštandardná. "Jej nevyhnutnou agendou sú záujmy maďarskej menšiny. Mohli by sme im zniesť aj modré z neba a vždy budú tvrdiť, že maďarská menšina sa má na Slovensku zle. Ak by pripustili opak, strana by stratila zmysel," vyhlásil Maďarič. Domnieva sa, že aj pre tieto dôvody viedli predstavitelia strany útok na jazykový zákon smerom, ktorý vyhovuje ich agende. "Chceli vystrašiť ľudí nie zákonom, ale klamstvami o ňom," podčiarkol.
Zákon chráni Slovákov
Minister pripomenul, že tí, čo zákon nekritizujú, vedia, že právna norma primárne nerieši jazyky menšín. "Vedia, že podstata jazykového zákona tkvie v zabezpečení práva na informácie pre občanov SR v štátnom jazyku, aby ten, kto neovláda menšinový jazyk, nebol diskriminovaný," konštatoval.
Maďarič zároveň pripomenul, že kabinet pripravuje materiál - Zásady vlády SR na vykonávanie zákona o štátnom jazyku, pričom sa pracuje už na jeho posledných častiach. "Bude sa to konzultovať s právnikmi Vysokého komisára OBSE pre menšiny a priebežne sa konzultuje aj so zástupcami menšín," vysvetlil. Samotný materiál by mal ísť do pripomienkového konania v novembri.
Širokodiskutovaná novela jazykového zákona je účinná len od septembra tohto roku, napriek tomu už zaznamenala pokusy o ďalšiu novelizáciu. Proti právnej norme, ktorá upravuje používanie štátneho jazyka, vystupujú najmä predstavitelia maďarskej menšiny na čele s politickou stranou SMK a Most-Híd. Zaoberal sa ňou aj maďarský parlament, ktorý uznesením vyzval slovenský zákonodarný zbor na jej zrušenie.
Novelu posudzoval tiež vysoký komisár OBSE pre menšiny Knut Vollebaek, ktorý uviedol, že právna norma nie je v rozpore s medzinárodnými pravidlami, medzinárodným právom ani Ústavou SR. Na druhej strane zdôraznil, že to neznamená, že je dobrá a vyzdvihol nutnosť prípravy jej kvalitného jednotného výkladu. Najspornejším bodom novely sú pokuty, ktoré však ministerstvo kultúry nebude udeľovať dovtedy, kým nebude pripravený metodický pokyn. Ten by mal byť hotový do konca tohto roka.