BRATISLAVA. Nárok na trojmesačné odstupné pre odchádzajúceho člena vlády sa sprísňovať nebude. Parlament dnes totiž odmietol návrh novely zákona o platobných pomeroch niektorých ústavných činiteľov z dielne opozičného poslanca Národnej rady (NR) SR Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) už v prvom čítaní. Podľa neho mal člen kabinetu opúšťajúci post v exekutíve získať nárok na tri mesačné platy len vtedy, ak bol ministrom aspoň päť mesiacov.
V súčasnosti platí, že minister nemá na odstupné nárok vtedy, ak bezprostredne po skončení výkonu tejto funkcie začne vykonávať iný post ústavného činiteľa SR alebo si uplatní mandát poslanca. Tri mesačné platy nedostane ani v prípade, ak bol vymenovaný za člena vlády aj v nasledujúcom funkčnom období. Janiš však argumentuje, že v poslednom čase dochádza k častej výmene ministrov a "súčasne platný zákon vo veci odstupného na toto nereaguje". Menej ako päť mesiacov bol vo funkcii napríklad minister životného prostredia Viliam Turský (nominant SNS).
Podľa aktuálne platnej právnej úpravy člen vlády Slovenskej republiky dostáva plat vo výške 1,5-násobku platu poslanca mesačne a začína ho poberať prvým dňom mesiaca, v ktorom zložil ústavou predpísaný sľub. Poslancovi NR SR pritom patrí plat vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok.
Člen zákonodarného zboru má však nárok na odstupné vo výške piatich platov až potom, ak svoj mandát vykonával najmenej päť mesiacov. To neplatí, ak bol zvolený za poslanca v nasledujúcom volebnom období a vtedy, ak bezprostredne po zániku mandátu začal vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa alebo bol zvolený do Európskeho parlamentu. Ak člen NR SR zomrie, odstupné sa po splnení spomínaných podmienok vyplatí postupne priamo jeho manželke, deťom a rodičom, ak s ním žili v čase jeho smrti v spoločnej domácnosti.
Poslancovi okrem toho patria aj tzv. paušálne náhrady. Ide napr. o diéty a náhrady ďalších výdavkov spojených s výkonom jeho funkcie či náhradu za ubytovanie v preukázanej výške, ak cestu vykonal v súvislosti s výkonom poslaneckej funkcie. Zároveň môže bezplatne používať prostriedky verejnej hromadnej dopravy a lietadlá verejnej leteckej dopravy na cestu tam a späť, napr. pri cestách na schôdze parlamentu a jeho výborov.