BRATISLAVA. Zákaz ťažby uránu na území Slovenskej republiky zatiaľ platiť nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž po búrlivej diskusii zamietli už v prvom čítaní návrh poslankyne Jarmily Tkáčovej (SDKÚ-DS), ktorý so zavedením takéhoto zákazu od nového roka počítal.
Podľa opozičnej poslankyne mala byť ťažba tejto nerastnej suroviny možná len v prípade, ak to v referende odobria obyvatelia dotknutej obce. Zároveň argumentovala, že Ústava SR zaručuje každému právo na priaznivé životné prostredie a ochranu zdravia.
"Tieto práva môžu byť ohrozené, ak si ťažobné spoločnosti napriek odporu obyvateľov dotknutých území presadia ťažbu uránu. Najviac dotknuté by boli územia v Trenčianskom a Košickom kraji," konštatovala v dôvodovej správe.
Tkáčová je presvedčená, že dôvodov na odmietnutie ťažby uránu niekoľko. Ide o nepriaznivý vplyv na zdravie obyvateľov žijúcich v spádovej oblasti ťažby, hlavne vyšší výskyt rakovinových ochorení, vyššiu sterilitu žien či deformácie u novorodencov. Problémom je aj devastácia životného prostredia.
"Veľmi nízky obsah rudy si vyžaduje vyťažiť obrovské množstvá hlušiny, ktoré sú ukladané na haldách a odkaliskách. Uložená hlušina a kal sú tiež rádioaktívne a obsahujú aj iné toxické látky ako arzén, olovo a iné ťažké kovy. Sanácia tohto územia je finančne náročná," vysvetľuje Tkáčová.
Zároveň upozorňovala aj na kontamináciu vôd, ku ktorej môže prísť po prievaloch a na ohrozenie cestovného ruchu. "Kto sa už chce zotavovať pri uránovej bani?" pýtala sa opozičná členka zákonodarného zboru.
Čaplovič: Spiš nepotrebuje urán, ale turistiku
Petícia proti ťažbe uránu s vyše 113 000 podpismi je vyjadrením silného občianskeho názoru vo vzťahu k možnej ťažbe uránu na Spiši, tvrdí poverený ministrovi životného prostredia Dušan Čaplovič. Návrh zakázať ťažbu uránu na území Slovenska dnes poslanci zamietli ešte v prvom čítaní.
Čaplovič hovorí, že geologický prieskum na urán sa v tejto oblasti robil aj za čias spoločného štátu s Českou republikou, pričom v Čechách bol prieskum ukončený skôr a ťaží sa tam doposiaľ. Výhodou prieskumu na Slovensku je podľa Čaploviča v tom, že štát získa presné informácie o stave zásob uránu bez vynaloženia finančných prostriedkov, keďže ide o investíciu súkromnej spoločnosti.
Vicepremiér SR Dušan Čaplovič pripomína, že urán sa môže ťažiť iba za prísne vymedzených požiadaviek vo vzťahu k ochrane ľudského zdravia a prírody. Podľa neho Spiš nepotrebuje urán ale turistiku. Cestovný ruch podľa neho predstavuje veľmi dynamické odvetvie hospodárstva, ktoré pri efektívnom využití prírodného bohatstva podporuje vytváranie pracovných miest a ekonomický rozvoj jednotlivých regiónov.