BRATISLAVA. Návrhy na stransparentnenie verejného obstarávania, medzi nimi aj povinnú elektronickú aukciu pri nákupe tovarov a služieb pre verejnú správu, predložila dnes opätovne v parlamente opozičná poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).
Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD), ktorý dočasne vedie aj Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, s výhodami tejto formy obstarávania súhlasí, podľa vlastných slov však na jeho zavedenie nepotrebuje povinnosť ustanovenú zákonom.
"Domnievam sa, že situácia vo verejnom obstarávaní je kritická. Našou povinnosťou, ak je to možné, by malo byť upraviť pravidlá tak, aby procesy verejného obstarávania boli transparentné a nebolo v nich toľko priestoru na korupciu a klientelizmus," zdôvodnila predložené zmeny Žitňanská.
Okrem povinnej elektronickej aukcie tak navrhuje napríklad povinnosť Ministerstva financií (MF) SR stanoviť záväzné limity cien na nákup tovarov a služieb pre verejnú správu či odstránenie možnosti vylúčiť z tendra uchádzača len z dôvodu neobvykle nízkej ceny.
K novele má pripomienky aj SMER
Na ministerstve životného prostredia sa elektronická forma verejného obstarávania podľa Čaploviča už pripravuje. "Ja nepotrebujem žiadne opatrenia, viem, že na MŽP zavediem elektronické obstarávanie bez toho, aby tu bol nejaký zákon. Viem, že elektronická aukcia je najlepším spôsobom, preto sme zadali už konkrétnu úlohu na nájdenie softvéru," reagoval vicepremiér na opozičné návrhy.
Tie Žitňanská predložila k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú dnes v druhom čítaní prerokoval parlament. Poslanci by o nej mali hlasovať budúci týždeň v utorok. Vlastný pozmeňujúci návrh k nej predložil aj koaličný poslanec Ivan Varga (Smer-SD).
Podľa neho by konečné rozhodnutie o výsledku verejného obstarávania, ktorého víťaz podlieha posúdeniu a schváleniu inštitúciami Európskej únie (EÚ), obsahovalo odkladaciu podmienku do rozhodnutia týchto orgánov.
Cieľom novely zákona o verejnom obstarávaní je doladenie procesu zadávania verejných zákaziek. Právna úprava okrem iného zavádza novú kompetenciu súdov, a to rozhodovať o neplatnosti zmluvy alebo rámcovej dohody, ktorá je výsledkom verejného obstarávania.
Európska komisia zatiaľ neupravila štandard
Všetky procesné zmeny, o ktoré sa má rozšíriť doterajší režim verejného obstarávania na Slovensku, majú zabezpečiť zlepšenie účinnosti preskúmavania v oblasti zadávania verejných zákaziek. Súčasťou novely sú aj návrhy na úpravu koncesií na služby. Ide o zákazky verejných obstarávateľov, ktorými sú napr. podniky z odvetví elektrickej energie alebo plynu.
Nová úprava koncesie vychádza z doterajších pravidiel pre zadávanie koncesie na stavebné práce, čo je rozhodnutie o práve na vlastné náklady zhotoviť stavbu alebo zabezpečiť jej zhotovenie. Novela ukladá pre verejného obstarávateľa povinnosť ustanoviť rovnaký finančný limit v prípade zadávania koncesie na služby ako na koncesie na stavebné práce.
Novela nariaďuje zvlášť vyhlásiť koncesie na stavebné práce a zvlášť na služby. Dôvodom tohto postupu je, že Európska komisia (EK) doteraz neupravila štandardný formulár pre koncesie na služby. Zároveň nový predpis určuje lehoty, a to na predloženie žiadosti o koncesiu a na oznámenie výsledku verejného obstarávania, ktoré vychádzajú z oznámení používaných pri klasických zákazkách.