SME

Ochranu NATO chceme. Nepomôžeme

Slovensko víta, že ho budú chrániť rakety NATO, ale nesmú byť u nás. Fico je proti

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen si myslí že existuje široká podpora novému americkému postoju v otázke systému protiraketovej obrany v Európe.Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen si myslí že existuje široká podpora novému americkému postoju v otázke systému protiraketovej obrany v Európe. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ak na nás poletia rakety, chceme, aby nám NATO pomohlo. Protiraketový štít si však má aliancia dohodnúť mimo Slovenska.

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili článkom z tlačeného vydania denníka SME

BRATISLAVA. Slovensko nemá s protiraketovou obranou NATO problém, len predseda vlády Robert Fico nepovolí, aby mala základne na našom území. Fico vo štvrtok šéfovi NATO Andersovi Foghovi Rasmussenovi do očí povedal, že kým bude premiérom, nebude súhlasiť s rozmiestnením prvkov systému na Slovensku. Nikto to pritom od nás nikdy nežiadal.

Predseda vlády členského štátu aliancie vyjadril negatívny postoj k protiraketovému štítu NATO ešte skôr, ako sa k nemu vyjadrilo Rusko.

Marián Leško: Výrok pre divákov v Kremli - čítajte

Stĺpček Petra Morvaya: Spojenec - čítajte

Rozpory Fica a ministra

V slovenskej zahraničnej politike sa nie vždy dá ľahko vyznať. Niekoľkokrát sa stalo, že mal premiér iný názor ako minister zahraničných vecí či prezident.
Fico a radar

Slovenský premiér Robert Fico je dlhodobo proti výstavbe protiraketovej obrany v Európe. Najskôr mu prekážal systém navrhovaný prezidentom Georgeom W. Bushom, vo štvrtok povedal, že by nikdy nesúhlasil so žiadnymi prvkami systému na území Slovenska. Ministerstvo zahraničia aj prezident Ivan Gašparovič spoločnú ochranu Európy podporujú.

Ako s Kosovom

Po vyhlásení kosovskej nezávislosti išlo ministerstvo zahraničia ruka v ruke s premiérom. Nový štát neuznávame. Ešte predtým však zastával bývalý minister Ján Kubiš názor, že proces nezávislosti Kosova je nezvratný, čo bolo v rozpore s názorom premiéra Roberta Fica.

Mojito na kubánskej ambasáde

Keď sa začiatkom roku 2008 premiér Robert Fico zúčastnil na recepcii na kubánskej ambasáde, kritizovali ho mimovládky. Kuba len krátko predtým vyhostila dvoch slovenských občanov. Premiérovu účasť v prvej reakcii odsúdil aj vtedajší minister zahraničia Ján Kubiš. (vas)

Minister obrany Jaroslav Baška však v piatok potvrdil, že systém má slovenskú podporu. „Včera pán predseda vlády vôbec nemohol vedieť, akým spôsobom bude tento nový prístup USA prezentovaný. Dozvedeli sme sa to vlastne až počas dnešných rokovaní," zdôvodňoval Ficovo odmietnutie Baška.

Bývalý eurokomisár, dnes predseda KDH Ján Figeľ si myslí, že Fico oslabil dôveryhodnosť krajiny v očiach spojencov a priateľov. „Je poľutovaniahodné, že sa takéto faux pas stalo na Slovensku, keď tu rokuje vyše dvadsať ministrov obrany. Poškodzuje to našu krajinu osobitne v čase celkovej krízy a nových bezpečnostných hrozieb."

„Pán premiér sa správal ako nevychovaný, nezrelý mladíček. Ani nejde o to, aké názory vyslovoval, tie boli tiež jasne nesprávne, ale o ten spôsob, akým sa vyjadril v prítomnosti generálneho tajomníka NATO. Bolo zrejmé, že sa potom na Slovensko musia pozerať ako na spolok exotov," hovorí bývalý minister zahraničných vecí a europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ).

Takýto prešľap u partnerov podľa neho nevyrieši ani slovenská diplomacia.

„Nech je diplomacia akákoľvek skvelá a my máme dobrú diplomaciu, tak to, čo sa stalo v realite, je rozhodujúce," dodáva Kukan.

Že si premiérove slová dobre zapamätajú najmä ministri, ktorí prišli do Bratislavy na neformálne stretnutie, si myslí aj zahraničnopolitický analytik Milan Nič. „Je to gól do vlastnej brány v čase, keď je na nás zameraná medzinárodná pozornosť. Je to nezodpovedné vyhlásenie voči spojencom, ktorých dôveru potrebujeme aj kvôli iným sporom," hovorí Nič.

Dodáva, že premiér sa už zrejme pripravuje na návštevu Kremľa v novembri. Rusko má totiž dlhodobo proti americkej protiraketovej obrane kritický postoj.

Nediplomatické

V kuloároch aliancie sa hovorilo, že šéf NATO Andres Fogh Rasmussen zobral Ficovo vyjadrenie zo spoločnej štvrtkovej tlačovej konferencie ako osobnú urážku.

Bývalému dánskemu premiérovi, ktorý poslal jednotky aj do vojny v Iraku po boku Američanov, Fico totiž uštedril ranu priamo pod pás, keď povedal, že v Iraku „išlo iba o ropu" a nie o legitímny cieľ ako v Afganistane.

„Bol to urážajúci výrok bez ohľadu na to, čo si myslíme, či bol vpád do Iraku správny, alebo nie," povedal bývalý veľvyslanec v Amerike Martin Bútora. Navyše prítomnosť vojsk v Iraku dodatočne schválila Bezpečnostná rada OSN.

Podobnými výrokmi, že Američanom išlo v Iraku len o ropu, je skôr typický venezuelský prezident Hugo Chávez. „Nepamätám si, že by niektorý západný štátnik povedal podobné slová. Tu proste opakovaná demonštrácia rozmanitých rétorických vyjadrení premiéra prekročila hranice slušnosti aj diplomatickej únosnosti. Navyše v čase, keď sme hosťujúcou krajinou významného stretnutia," povedal Bútora.

Ficove slová si všimli aj vo svete

Výroky premiéra na tlačovej konferencii vzbudili pozornosť aj zahraničných médií. „Fico bije USA za Irak," hlása titulok v poľskom denníku Gazeta Wyborcza.

Agentúra AP, ktorej správu prevzali mnohé americké médiá, napísala, že išlo o veľmi nezvyčajný krok, keď hosťujúca krajina stretnutia NATO tvrdo skritizovala Spojené štáty za vojnu v Iraku.

Diplomati sa podľa Bútoru na podobné výroky z úst slovenského premiéra môžu pozrieť dvojako. Buď nad nimi len mávnu rukou s tým, že aj napriek premiérovým slovám, keď príde na skutky, sme spoľahlivý partner. „Sú ľudia, ktorí Fica už považujú za takého Huga Cháveza v Európe, nie je to teda nič nové," hovorí Bútora.
Druhá skupina však môže podľa neho zobrať Ficove slová ako výroky vysokého predstaviteľa a urobiť si podľa toho obraz o Slovensku.

Návrat vojakov je zatiaľ v nedohľadne

NATO by podľa neho malo začať uvažovať a pripravovať plán aj na postupné odovzdávanie právomocí v oblasti bezpečnosti domácim silám. Rasmussen však upozornil, že sa to neuskutoční hneď, keďže na to afganská armáda a polícia nie sú ešte pripravené. Viac bude musieť urobiť i nová afganská vláda, ktorá vznikne po druhom kole novembrových prezidentských volieb. Upozornil však, že NATO sa ani potom z krajiny nestiahne.

Podľa očakávania na bratislavskej schôdzke nepadlo žiadne rozhodnutie o navýšení počtu vojakov v medzinárodnej misii ISAF. USA majú na boj proti islamským radikálom nasadených v Afganistane asi 65.000 vojakov, ostatné štáty NATO dohromady zhruba 35.000 vrátane viac ako dvoch stoviek Slovákov. Naopak, niektoré krajiny, Dánsko, Holandsko a Nemecko, dali najavo, že posielanie ďalších síl do strednej Ázie nemajú na programe dňa.

Rasmussen sa vyjadril aj k záväzku Gruzínska prispieť do misie v Afganistane a ocenil ho. Gruzínsko tam vyšle v najbližšom čase svoje vojenské sily v počte 500 vojakov.

Afganistan potrebuje ďalšie jednotky, tvrdí Gates

Americký minister obrany Robert Gates dnes v Bratislave vyhlásil, že spojenci v rámci Severoatlantickej aliancie smerujú k vyslaniu ďalších vojakov a civilnej pomoci pre Afganistan.

GATES.jpg

Robert Gates.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Za "povzbudivé" označil záväzky partnerov k vyše osemročnej vojne v čase, keď vláda Spojených štátov amerických zvažuje posilnenie amerického kontingentu v Afganistane o ďalšie desiatky tisíc príslušníkov ozbrojených síl.

Šéf Pentagónu sa odvolával na dlhodobý záväzok spojencov v NATO zotrvať v Afganistane, dokým nebude konflikt v tejto krajine úspešne vyriešený.

Na stretnutí ministrov obrany 28 členských krajín NATO Gates skonštatoval, že nežiadal konkrétne prísľuby vojenskej pomoci a také ani nepadli. Napriek tomu však vyzdvihol "pokračujúce odhodlanie na jej presadenie".

"Bolo tam množstvo spojencov, ktorí naznačovali, že zvažujú alebo smerujú k zvýšeniu - či už ich vojenského alebo civilného príspevku, alebo obidvoch," povedal Gates na tlačovej konferencii. "Ja to pokladám za veľmi povzbudivé," dodal.

Americký predstaviteľ zároveň ocenil krajiny NATO za zdvojnásobenie počtu jednotiek, ktoré do Afganistanu vyslali počas uplynulých 15 mesiacov.

Gates: Slovensko podporuje smerovanie protiraketovej obrany

Minister obrany USA Robert Gates sa dnes stretol s ministrom obrany SR Jaroslavom Baškom a ďalšími slovenskými predstaviteľmi a myslí si, že podporujú novú verziu protiraketovej obrany. „Myslím si, že podporujú smer, ktorým sa uberáme,“ povedal na tlačovej besede počas neformálneho stretnutia ministrov obrany NATO v Bratislave.

Reagoval tak na novinársku otázku, ako vníma vyjadrenia slovenských predstaviteľov na adresu protiraketovej obrany.

Gates na neformálnej bratislavskej schôdzke zbiera názory spojencov, ktoré bude tlmočiť americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Ako dnes povedal generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, “niekoľko ministrov poukázalo na dôležitosť zapojiť Rusko do protiraketovej obrany."

Spojené štáty by podľa Gatesa ruské partnerstvo privítali. „Jednoznačným atribútom nášho nového prístupu k tejto otázke je, aby bola čo najlepšia prepojiteľnosť nášho systému so systémami spojencov. A to platí aj pre Rusko.

Realita je taká, že v tom novom systéme bude oveľa ľahšie zapojiť aj ruské kapacity, ak by sa rozhodli, že sa k nám pripoja," povedal Gates. Podľa amerického ministra obrany majú Rusi napríklad radar v južnom Rusku, čo by bolo veľkým prínosom pre celú obranu Európy, hlavne proti iránskym raketám.

Poľský minister: S raketami sme bezpečnejší

S americkými raketami u našich severných susedov bude chránená celá Európa, tvrdí pre SME poľský minister obrany BOGDAN KLICH.

Poľsko v stredu súhlasilo s rozmiestnením amerických rakiet SM3 na svojom území. Slovenský premiér Robert Fico povedal, že by to nikdy nedovolil. Prečo si myslíte, že je to pre Poliakov výhodné?

„Európski členovia NATO môžu rôzne riešiť svoju bezpečnosť. Nie je žiadna povinnosť mať rovnaký názor. Ale z nášho pohľadu nová podoba protiraketového štítu lepšie sedí našim vojenským potrebám. Tieto rakety sú pre nás vhodnejšie ako tie, ktoré mali byť nainštalované podľa plánu bývalého prezidenta Busha."

Bude Obamov štít lepšie chrániť Európu?

„Nám z nášho národného pohľadu vyhovuje lepšie, z európskeho pohľadu predpokladám, že tiež. Toto je americký príspevok štítu NATO v Európe, na ktorom sa štáty dohodli na summite v Rige v roku 2006. A z tohto pohľadu sa americký vklad lepšie včlení do európskeho systému. Viceprezident Biden má zrejme pravdu, keď hovorí, že z amerického, európskeho aj poľského hľadiska je tento systém lepší. Najskôr sme boli prekvapení zmenou, no veľmi rýchlo sme však dostali nový návrh, na ktorom sme sa do mesiaca dohodli."

Niektorí analytici hovoria, že Poľsko teraz nebude také významné ako za Busha?

„Nesúhlasím. Z pohľadu poľskej bezpečnosti je tento systém rovnako prospešný ako ten predtým. Pre nás je to dôležité zakotvenie prítomnosti nášho hlavného spojenca na území Poľska. A pretože máme strategické partnerstvo s USA, prítomnosť americkej inštalácie aj vojenskej posádky je potvrdením našej bezpečnosti."

Nebojíte sa, že môžete byť cieľom teroristov, pretože ste v dobrom vzťahu s Amerikou?

„Súčasný svet je globalizovaný. Nedá sa povedať, že existuje bezpečný región na planéte. Je nemožné mať bezpečnosť bez angažovania sa. Keď sme členovia aliancie, a keď veríme, že v otázke hrozby nám aliancia pomôže ubrániť sa, musíme sa aj my otvoriť návrhom ďalších členov aliancie. Pretože Amerika je najdôležitejší člen aliancie, pri zvažovaní argumentov za a proti sme sa rozhodli súhlasiť."

Tomáš Vasilko
Deväť krajín NATO chce modernizovať ruské vrtuľníky
Slovensko, Česko a ďalších sedem krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) chce spolupracovať pri modernizácii ruských prepravných vrtuľníkov typu Mi. Krajiny dnes podpísali deklaráciu o zámere upraviť stroje tak, aby mohli byť nasadené do operácií NATO vrátane misie ISAF v Afganistane. Vedúcu úlohu pri spolupráci krajín prebrala Česká republika.

"Princíp je ten, aby bolo čo najefektívnejšie, najlepšie využitie vrtuľníkov z tej rodiny Mi-8, 17, 171, tak, aby sa výrazne zvýšila ich nasaditeľnosť, skvalitnil sa výcvik posádok," povedal novinárom český minister obrany Martin Barták.

Z deklarácie vyplýva, že NATO má dlhodobo nedostatok vrtuľníkov vhodných do ťažkých terénov. Podľa hovorcu českého ministerstva obrany Andreja Čírteka majú viaceré nové členské krajiny síce dosť vrtuľníkov, tie však potrebujú viaceré úpravy palubných systémov.

"Aby aliancia tento nedostatok vyriešila vznikla táto vrtuľníková iniciatíva, aby sa koordinovala modernizácia týchto helikoptér na celoaliančnej úrovni," povedal Čírtek, podľa ktorého iniciatíve predchádzal vznik finančného fondu.

Iniciatívu vedie Česko. Podľa Bartáka má Česko s modernizáciu vrtuľníkov skúsenosti aj vďaka štátnemu podniku LOM Praha. Firma, ktorej vlastníkom je ministerstvo obrany, sa špecializuje práve na generálne opravy a celkovú modernizáciu dopravných a bojových helikoptér. "Máme čo ponúknuť, ale nie je to limitované len na LOM," dodal.

LOM nedávno dokončil modernizáciu piatich vrtuľníkov Mi-17. Tri z nich by mali byť nasadené do operácie ISAF na prelome tohto a budúceho roka.

čtk

Autor: Martina Kováčová Tomáš Vasilko, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu