BRATISLAVA. Poslanci dnes na rokovaní 42. schôdze Národnej rady SR vynechali z programu hlasovanie. Venovali sa len rozprave o zákonoch v prvom a druhom čítaní. Predpoludním prezentoval vládne novely zákonov vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý je poverený riadením rezortu životného prostredia.
V prvom čítaní predstavil návrh zákona o národnej infraštruktúre pre priestorové informácie, vládny návrh zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí a vládny návrh zákona o ochrane pred povodňami a návrh zákona o sťažnostiach.
V druhom čítaní obhajoval návrh zákona o akreditácii orgánov posudzovania zhody a aj novelu zákona o verejnom obstarávaní. Tá podľa neho sleduje zvýšenie účinnosti postupov, ktorými sa môžu skúmať zadávania verejných zákaziek.
Poslanci si v prvom čítaní vypočuli aj návrh poslankyne za ĽS-HZDS Zdenky Kramplovej na zmenu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Úprava by mala podľa predkladateľky jasne stanoviť, kto musí platiť zálohu platieb v prípade predaja bytu alebo nebytového priestoru, pretože podľa súčasne platného zákona nový vlastník môže byt užívať, ale zálohy často neplatí až do vloženia zmluvy do katastra, čo býva pol roka aj viac a v dôsledku tejto situácie vzniká dlh v neprospech ostatných vlastníkov bytov.
Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo prezentoval návrh novely stavebného zákona, podľa ktorého by mali o výstavbe skládok rozhodovať obce, rovnako aj dotknutý vyšší územný celok. Návrh predkladal Frešo do parlamentu spolu s poslancom ĽS-HZDS Miroslavom Jureňom.
Zákonodarcovia zakončili piatok v parlamente diskusiou k návrhu zákona o kolkových známkach z dielne poslanca Jozefa Mikuša z SDKÚ-DS. Mikuš navrhuje, aby bolo možné kúpiť kolkové známky v inštitúciách, ktoré používajú tieto známky ako platidlo. Chce tak vrátiť situáciu do stavu spred augusta 2008. Odvtedy má na predaj kolkových známok monopol len Slovenská pošta.
Mikuš navrhol, aby zmena v zákone bola platná už od 1. decembra. Poslanci, ktorí sa zapojili do debaty, dali Mikušovi za pravdu a kritizovali, že ľudia strávia mnoho času nielen vybavovaním vecí na úradoch, ale aj zháňaním kolkových známok na poštách. „Sme blbci, ktorí komplikujú ľuďom život,“ povedal o situácií poslanec Stanislav Janiš SDKÚ-DS, lebo podľa neho sa v tejto veci ľudia sťažujú na poslancov vo všeobecnosti, bez rozdielu, či je niekto v opozícií alebo v koalícií.
Poslanci pokračujú v 42. schôdzi v utorok o 9:00 návrhmi z dielne ministra zdravotníctva a ministra obrany. Zaoberať sa majú aj zákonmi v skrátenom legislatívnom konaní.