BRATISLAVA. Zamestnávatelia a odbory na Slovensku si zjavne nerozumejú - až do takej miery, že štát musí ich spoluprácu podporiť finančne. Ministerstvo práce pripravuje podmienky na založenie Centra sociálneho dialógu.
Pôjde o neziskovú organizáciu financovanú z verejných zdrojov. Väčšinu jej príjmov majú tvoriť príspevky Európskeho sociálneho fondu, zvyšok pôjde zo štátneho rozpočtu. Namiesto šetrenia v kríze tak organizácia dostane 12 miliónov eur na rozbeh. Má byť zdrojom analýz a výskumov pre potreby tripartity.
Asi najčastejšie sa zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov prú o zmenách v dôchodkoch, na trhu práce a o zvýšení minimálnej mzdy. To, že sa nedohodnú, však neznamená, že k zmenám nedôjde. Rozhodne ministerstvo práce - na základe vlastných podkladov.
Hovorca ministerstva Michal Stuška povedal, že tento projekt je odpoveďou na požiadavky všetkých sociálnych partnerov a „posilnenie sociálneho dialógu" je úlohou Európskej únie.
Otto Ewiak z Konfederácie odborových zväzov hovorí, že sociálnemu dialógu nechýba nič, „ak máme na mysli priestor na vzájomné informovanie, rokovanie a hľadanie kompromisu". Každá zo strán má však svoje analýzy a tie sa neraz nezhodujú. Odbory preto vítajú projekt centra.
„Pomôže skvalitniť proces vzájomnej komunikácie, analyzovania problémov a prispeje aj k rýchlejšiemu a adekvátnemu kolobehu podstatných informácií," povedal Ewiak s tým, že to nebude „enormná záťaž pre daňových poplatníkov".
Časopiš Žurnál vo štvrtok informoval, že centrum by mohlo byť aj odkladiskom niektorých úradníkov. Štátna tajomníčka ministerstva Emília Kršíková nominovaná Smerom však po〜prela, že má záujem o jedno z vedúcich miest.

Beata
Balogová
