BRATISLAVA. Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD) tvrdí, že jeho politická strana nevylučuje Slovenskú národnú stranu zo spolupráce po budúcoročných parlamentných voľbách. Čaplovič v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 uviedol, že on sa drží kréda "nikdy nehovor nikdy". Podľa neho nie je dobré hľadať na druhom len chyby a nevidieť na ňom nič dobré. Koalíciu Smer-SD, SNS ĽS-HZDS podľa Čaploviča občania "berú".
"Pri zlyhaniach jednotlivcov ja neuznávam kolektívnu vinu v politike," vyhlásil Čaplovič, podľa ktorého sa pri takýchto zlyhaniach jednotlivcov nemá odsúdiť celá strana. "Ak zlyhali niektorí politici - nominanti za SNS, alebo za ĽS-HZDS, alebo za iné strany, tak treba samozrejme voči nim vyvodiť konzekvencie, ale SNS a ĽS-HZDS má mandát svojich voličov a treba s nimi rátať pri koaličných rozhovoroch v budúcnosti a v diskusii so všetkými partnermi, ktorí prejdú parlamentným sitom v júnových voľbách v roku 2010," vyhlásil Čaplovič.
Čaplovič odmietol, že by vylúčenie budúcej spolupráce Smeru-SD so SNS potvrdzovala skutočnosť, že vo viacerých regiónoch neuzavreli dohody pred nadchádzajúcimi voľbami do VÚC. "Je to rozhodnutie krajských predsedov podľa krajských podmienok, aké sú tam. Myslím si, že z tohto hľadiska sme budovali také koalície, ktoré môžu byť medzi občanmi úspešné," uviedol Čaplovič.
Envirorezort je podľa Čaploviča už transparentný a odborný
Dušan Čaplovič si tiež myslí, že po dvoch mesiacoch jeho pôsobenia v envirorezorte dostal nový rozmer, a to odborný, profesionálny a transparentný. V súvislosti s kauzou predaja emisií podpredseda vlády objasnil, že Slovensko čaká na vyplatenie jedného eura (30 Sk) za predanú tonu emisií na zelené projekty. Poznamenal tiež, že SR využíva všetky možné zákony, aby sa v celej kauze dosiahla dohoda so spoločnosťou Interblue Group.
Líder opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda poznamenal, že možno počúvať o akomkoľvek úsilí, rozhodujúci je však výsledok. Na margo celej kauzy podotkol, že sa dokonal obrovský podvod, čím sa prišlo o finančné prostriedky, ktoré sa mohli využiť na predĺženie podpory v nezamestnanosti zo šesť na osem mesiacov. Zároveň upozornil, že sa stále nevie, kto garážový výpredaj emisií zorganizoval a kto je majiteľom spoločnosti, ktorá ich kúpila. Podľa neho by SR mala od firmy požadovať, aby "ukradnuté peniaze" vrátila.
Obaja politici sa dotkli aj odvolávania ministra výstavby Igora Štefanova pre tzv. nástenkový tender, ktoré iniciovala opozícia. Tá sa o jeho odvolanie pokúšala už dvakrát. Ako však objasnil Dzurinda, v prípade tendra sa objavili nové informácie, a to, že Európska únia nepreplatí z doteraz vynaložených prostriedkov v súvislosti s tendrom ani cent. Ministerstvo a vládu to podľa neho usvedčilo z podvodu. Vicepremiér konštatoval, že vždy hovoril, že tender bol chybou a nepostupovalo sa v ňom tak, ako sa malo. Priblížil však, že o prostriedky, ktoré sa v rámci tendra nevyužili, Slovensko nepríde a môžu sa použiť v iných projektoch.
Dzurinda konštatoval, že je ochotný mu uveriť, že SR o peniaze nepríde, ale Štefanov, ktorý mal k tendru blízko, nemá na ministerstve čo robiť. Čaplovič zhrnul, že pokiaľ sa v prípade doteraz vynaložených prostriedkov preukáže pochybenie, vyvodia sa politické dôsledky.
Na margo medializovanej informácie, že by Čaploviča v ministerskom kresle mal nahradiť Jozef Medveď, vicepremiér konštatoval, že bral rezort s tým, že príde k výmene. "Mám dosť svojich úloh ako podpredseda vlády," konštatoval. Či je však informácia o jeho nástupcovi pravdivá, nepotvrdil ani nevyvrátil, keďže to nie je v jeho kompetencii.
Baška: Nikto nechce zostať v Afganistane večne
Stretnutie ministrov obrany Severoatlantickej aliancie, účastníkov konferencie NATO v Bratislave, riešilo tri dôležité témy - hľadanie finančných zdrojov, protiraketová obrana a ako ďalej postupovať v Afganistane. Uviedol dnes v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 minister obrany Jaroslav Baška.
Slovenskí vojaci budú naďalej pokračovať vo svojej misii v Afganistane. Nepôjde však o bojové jednotky. "Chceme pomôcť afganskej vláde, aby si krajinu riadili sami," zdôraznil ďalej šéf rezortu obrany. Za sedem rokov medzinárodných misií v Afganistane sa okrem iného postavili stovky škôl, vybudovali a opravili sa množstvá cestných komunikácií, zdravotníckych zariadení a podobne.
Dôležité je, aby sa v tom pokračovalo a bol zabezpečený výcvik a pripravenosť afganských bezpečnostných síl, na čom sa bude naďalej podieľať Slovensko. "Nikto nechce ostať v Afganistane večne," zdôraznil však Baška.
Okrem iného pripomenul, že slovenskí vojaci sa doteraz za 16 rokov zúčastnili na takmer 20 misiách a na nich sa podieľalo približne 13.000 príslušníkov slovenských ozbrojených síl.
Systém protiraketovej obrany bol ďalšou témou relácie STV. "Privítali sme zmenu americkej administratívy, čo sa týka protiraketovej obrany. Nový program americkej vlády je flexibilnejší a otvorený novým krajinám," povedal okrem iného minister obrany SR.