BRATISLAVA. Hoci sú pri moci už takmer štyri, ba niektorí až osem rokov a spolurozhodujú o stovkách miliónov eur, verejnosť ich pozná slabo. Reč je o ôsmich predsedoch samosprávnych krajov, takzvaných županoch.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Agentúry sociálnych analýz, ktorý vykonala od 25. septembra do 2. októbra. Na prieskume sa zúčastnilo 1112 respondentov, ktorí odpovedali na otázku ako sa „volá predseda vášho vyššieho územného celku".
Výrazne najhoršie obstál trenčiansky župan Pavol Sedláček (HZDS), ktorého po mene pozná iba 24,6 percenta oslovených obyvateľov kraja. Menej ako polovica krajanov pozná aj nitrianskeho Milana Belicu (kandidoval za HZDS, dnes ho podporuje Smer) a to 41,4 percenta, žilinského Juraja Blanára (Smer) pozná 43 percent a košického Zdenka Trebuľu (Smer) 47,6 percenta obyvateľov kraja. Sedláček a Blanár sú na rozdiel od Belicu županmi len jedno volebné obdobie. Oveľa lepšie na tom nie sú ani ostatní župani, ktorých „známosť" sa pohybuje medzi 50 a 60 percentami. Najznámejší je prešovský Peter Chudík (Smer), ktorého pozná 57,6 % obyvateľov prešovskej župy.
Sedláček výsledky odmietol komentovať, Blanár napísal, že videl už rôzne prieskumy, a preto by to nechal „na rozhodnutí voličov". Košický župan Trebuľa si tiež nemyslí, že „by som niekde spravil chybu". Za nízkym povedomím verejnosti o župách je podľa neho skôr nezáujem médií. „Ak budú celoslovenské médiá informovať o VÚC kampaňovito, len raz za štyri roky pred voľbami, situácia sa zmení iba veľmi ťažko."
Sociológ a konateľ Agentúry sociálnych analýz Vítězslav Palásek hovorí, že „kým na prvých miestach sú skôr osoby známe aj z veľkej politiky, ako napríklad trnavský župan Tibor Mikuš alebo banskobystrický Milan Murgaš, ktorý zasa bol citovaný pri rôznych kauzách, trenčiansky župan Sedláček je takmer neznáma osoba".
V posledných voľbách v roku 2005 volilo v druhom kole všetkých županov menej ako dvadsať percent voličov.

Beata
Balogová
