BRATISLAVA. Jeho hlavnou myšlienkou je spojiť spomienku na všetkých verných zosnulých so spomienkou na deti, ktoré sa nemohli narodiť, lebo zomreli pri potrate. Projekt organizuje Fórum života s cieľom zapojiť do neho farnosti, spoločenstvá, rodiny i jednotlivcov na celom Slovensku. Projekt prebieha už siedmy rok počas októbra s vyvrcholením 2. novembra. Podporuje ho aj predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra.
Fórum života organizuje podujatie predovšetkým preto, aby si všetci ľudia, v čase, keď sú citlivejší na mystérium smrti, uvedomili, že aj nenarodené deti žijú svoj ľudský život a preto ich musíme chrániť, pomáhať im a modliť sa za ich zdravie a narodenie. Do projektu je možné sa zapojiť viacerými spôsobmi. Predovšetkým sa odporúča, aby sa 2. novembra veriaci spojili v modlitbe pri sviečkach na úmysel ochrany života. Vhodné miesta na modlenie sú najmä nemocnice, kde sa umelé potraty vykonávajú, ďalej pamätníky nenarodených, cintoríny, kríže, kostoly alebo rodinné prostredie. Pri tejto príležitosti bola vydaná aj osobitná Modlitba o úctu k životu. Odporúčajú sa aj iné duchovné aktivity konané v spolupráci s miestnym kňazom. Napríklad je možné obetovať úmysel sv. omše za šírenie kultúry života, venovať sa téme v homílii, pripojiť prosbu k modlitbám veriacich, usporiadať pobožnosť. Spomienku na zomrelé a usmrtené nenarodené deti je možné vyjadriť večer 2. novembra aj umiestnením horiacich sviečok do okien našich domovov a modlitbou alebo pietnym stíšením v kruhu rodiny.
Vonkajším symbolom spomienky na zosnulých je horiaca sviečka. Už po minulé roky vďaka aktívnemu prístupu kňazov a veriacich bolo možné v niektorých kostoloch na Slovensku podporiť projekt dobrovoľným príspevkom za originálne sviečky pripravené k tejto príležitosti. Táto možnosť je tu aj tento rok. Originálne sviečky sú označené samolepkou s odtlačkami nožičiek nenarodeného dieťaťa a nápisom „Sviečka za nenarodené deti“.