BRATISLAVA. „Pri každom konaní, kde by som sa ocitol ako občan, budem namietať ich zaujatosť, lebo sa nestotožňujem s ich názorom, ani s ich postupom,“ vyhlásil pred takmer mesiacom predseda HZDS Vladimír Mečiar.
Spochybňovať chcel stovku sudcov, ktorí koncom septembra podpísali petíciu Päť viet. Takýto postup odporúčal aj advokátom. Včera sa jeho návodu ujali tzv. kyselinári.
Jozef Kákony a Rastislav Šitta, ktorí sú už právoplatne odsúdení za vraždu bielych koní na výnimočné tresty, včera napadli senát Najvyššieho súdu. Spochybnili trojicu sudcov za to, že podpísali petíciu, podľa ktorej sa vraj necítia byť pri rozhodovaní slobodní. Napadli tak ich nestrannosť.
Najvyšší súd rozhodne
Petíciou Päť viet chcela vyše stovka sudcov upozorniť na prípady, keď sú ich kolegovia postihovaní za prejavenie svojich názorov. Jeden zo signatárov a iniciátorov petície Dušan Čimo hovorí, že je absurdné, aby sa teraz vyslovenie názoru zneužívalo na podávanie námietok.
„Je to síce legitímne právo obžalovaných, nepovažujem to však za korektné a nemyslím si, že podpísanie petície je dôvodom na vylúčenie sudcov,“ povedal Čimo. O námietke musí ešte rozhodnúť Najvyšší súd, kým tak neurobí, môže síce v prípade konať, ale nemôže vyniesť rozsudok.
Sudcovia sa nesmú báť
„Toto je výsledok politických kampaní v súdnictve, ktoré iba nahrávajú obžalovaným z najzávažnejších trestných činov,“ odpovedal na otázku, či je námietka kyselinárov opodstatnená a či sa neobáva, že ju budú využívať aj iní obžalovaní, predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Tvrdí, že Najvyšší súd neskúma, kto podpisuje politické kampane. „Sudca sa nesmie báť ani mafie, ani médií, ani politikov, ak sa bojí, nemôže byť sudcom,“ myslí si Harabin.
Senát Najvyššieho súdu včera otvoril prípad vraždy šéfa gangu kyselinárov Františka Mikera. Do stredy by mal rozhodnúť, či potvrdí tresty, ktoré ešte v septembri 2007 vymeral kyselinárom Špeciálny súd.
Kákonyho uznal za vinného, ale keďže už bol odsúdený na doživotie, tak mu trest už neuložil. Naopak Šittovi ho sprísnil z 25 rokov na doživotné väzenie. Šitta v odvolaní využil aj nález Ústavného súdu, podľa ktorého nebol Špeciálny súd zriadený v súlade s ústavou.
S Kákonym a Šittom je obžalovaný aj Peter Lomjanský, ktorý by si mal odpykať 12 rokov. V prípade vystupuje aj ako hlavný svedok.

Beata
Balogová
