BRATISLAVA. Na území Slovenskej republiky je vyhlásených 21 chránených vtáčích území z celkových 38, ktoré schválila vláda SR v roku 2003. Európska komisia preto začala v tejto veci voči Slovenskej republike konanie a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky prisľúbilo vyhlásenie zostávajúcich chránených vtáčích území do konca roka 2009.
"Ďalšími územiami, ktoré by mali byť podľa informácií poskytnutých ministerstvom od novembra chránené sú Muránska planina, Strážovské vrchy, Senianske rybníky, Dubnické štrkovisko a Laborecká vrchovina. Mimovládna organizácia SOS/BirdLife Slovensko víta tento krok, ale upozorňuje, že vyhlášky sú v predkladanej forme v skutočnosti len formálnym vyriešením začatého konania voči Slovensku a pre ochranu prírody nebudú mať žiaden prínos, skôr naopak," informoval ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.
Podľa Ridzoňa sú totiž zákazy navrhnuté vo vyhláškach nedostatočné, nedokážu zabezpečiť náležitú ochranu ohrozených druhov a ich biotopov tak, ako to od nás vyžaduje európska legislatíva.
"Navrhnuté vyhlášky umožňujú ďalšie intenzívne zásahy v územiach s výskytom ohrozených druhov, napríklad tetrova hlucháňa,“ skonštatoval Ridzoň. Dodal, že ochrana prírody tak naďalej nebude mať v týchto územiach prostriedky na zvrátenie klesajúceho počtu niektorých druhov. "Vyhlášky umožňujú intenzívne hospodárenie, napríklad ťažbu dreva a štrku aj v územiach, kde je zachovanie pokoja nevyhnutné na prežitie vzácnych druhov. Vyhlášky navyše vzbudia odpor verejnosti, lebo zakazujú aktivity tam, kde to nie je nutné pre ochranu prírody," uviedol.