BRATISLAVA. Na týchto záveroch sa dnes zhodli účastníci konferencie Slovenské vysoké školstvo - úspech, či tragédia?
Pripravil ju Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) a Akademická rankingova agentúra (ARRA). Na konferencii diskutovali aj niektorí rektori VŠ a bývalí ministri školstva.
"Existuje nerovnováha medzi kvalitou pedagogického zboru a počtom študentov," upozornil Miroslav Beblavý zo SGI. "Máme priveľa ľudí s bezcenným papierom, nie je priveľa vzdelaných ľudí," konštatoval ďalej. Podľa neho je potrebné slovenské VŠ viac internacionalizovať, teda prepojiť so zahraničnými.
"Chýba značka," pokračoval Beblavý v kritike, ale uznal, že jedna fakulta tej istej školy sa môže zásadne odlišovať od druhej, platí to aj v prípade katedier. "Rektor nerieši, že má aj slabé miesta," zdôraznil Beblavý s tým, že sú odbory, kde by diplomom veľkú hodnotu nedal.
Ján Pišút z ARRA upozornil na nedostatky v grantovom financovaní, ale aj na to, že kvalita nositeľa vysokoškolského absolventa sa nijako nemeria.
"Neporovnávajú sa znalosti študentov po absolvovaní vysokej školy," upozornil. Podľa exministra školstva Pišúta sa netreba spoliehať ani na to, že kvalitu garantuje garant.
Minister školstva Ján Mikolaj nechcel reagovať na dnešnú konferenciu, ktorá sa kriticky vyjadrila aj o súčasnej legislatíve vysokého školstva. Na otázky TASR neodpovedal.
Na Slovensku pôsobí 33 VŠ, z toho 20 verejných, tri štátne a 10 súkromných.