RATISLAVA. Bratislava čaká, či jej výnimku z Lisabonskej zmluvy, ktorú pre Benešove dekréty žiada český prezident Václav Klaus, vybojuje Česko. Vyplýva to z vyjadrení slovenskej diplomacie.
Maďarský šéf diplomacie Péter Balázs dal najavo, že sa mu nápad s výnimkou nepozdáva. Maďarsko patrí medzi krajiny, ktorých sa Benešove dekréty bolestne dotkli.
„Klausov cieľ je za každú cenu blokovať zmluvu. Tým, že využíva takúto citlivú otázku, otvára témy, ktoré nikomu neprospejú,“ povedal Balázs pre server hirszerzo.hu.
K dekrétom zaujme budúca maďarská vláda radikálnejší postoj, komentuje Peter Morvay.
Pre Maďarsko je blokovanie Lisabonskej zmluvy pod zámienkou Benešových dekrétov neakceptovateľné.
Budapešť trvá na tom, že Lisabonská zmluva sa netýka minulosti.
„Riešenie nemôže viesť k novej ratifikácii a ani nesmie odkazovať na žiadnu časť národnej legislatívy,“ vysvetlila hovorkyňa maďarského rezortu diplomacie Zsuzsanna Mátrai. Podľa nej však Maďarsko nič blokovať nebude.
Práve na základe Benešových dekrétov Československo po druhej svetovej vojne vzalo majetky a vysťahovalo zo svojho územia Maďarov do Maďarska. Budapešť však ústami Balázsa hovorí, že nemá záujem vracať sa k „mŕtvym“ dekrétom.
Orbán to skúšal
V roku 2002 predseda Fideszu Viktor Orbán v Európskom parlamente povedal, že dekréty nie sú v súlade s právom Európskej únie a Maďarsko očakáva, že po vstupe do Európskej únie budú automaticky vymazané z právneho poriadku Česka a Slovenska.
Mikuláš Dzurinda vzápätí odriekol účasť na stretnutí premiérov V 4. Práve Orbán bude pravdepodobne víťazom budúcoročných parlamentných volieb.
Výnimku riešia Česi
Slovensko podľa ministerstva zahraničných vecí s nikým o výnimke nerokuje a zodpovednosť je na strane Česka, čo výnimku dohaduje so švédskym predsedníctvom Európskej únie.
„My sme iba upozornili, aby sa pri výnimke pamätalo aj na Slovensko ako nástupnícky štát Československa,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je maďarský postoj rovnaký, ako ostatných členských štátov.
Premiér Robert Fico ešte minulý týždeň vyhlásil, že ak výnimku z Lisabonskej zmluvy v otázke dekrétov dostane Česko, Slovensko bude na nej trvať tiež. Dokonca sme podľa premiéra ochotní blokovať českú výnimku, ktorá by nás nezahŕňala na európskej úrovni.
Český premiér Jan Fischer i minister zahraničia Jan Kohout sa už vyjadrili, že veria v takú formuláciu výnimky, ktorá by vyhovovala aj Slovensku.
Okrem nej však musí Praha prísť aj so zárukou, že potom Klaus zmluvu naozaj podpíše. Po rokovaní šéfov diplomacií v Luxemburgu to včera vyhlásila švédska ministerka pre európske záležitosti Cecilia Malmströmová.

Beata
Balogová
