BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia odhaduje, že na predbežné hodnotenie povodňového rizika, vypracovanie máp povodňového ohrozenia, ako aj povodňového rizika a plánov manažmentu povodňových rizík by do roku 2015 malo putovať 24,18 milióna eur (747,1 milióna SK). Vyplýva to z návrhu zákona o ochrane pred povodňami, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
Z materiálu je zrejmé, že najvyššie výdavky sa predpokladajú v rokoch 2011 až 2013. Finančné prostriedky by mali pochádzať zo štátneho rozpočtu, z vlastných zdrojov správcov tokov a do úvahy tiež prichádzajú prostriedky z fondov EÚ.
Rezort upozorňuje, že dôležitou súčasťou ochrany pred povodňami je prevencia. Návrh zákona preto prináša povinnosť vykonávať povodňové prehliadky najmenej raz za dva roky podľa plánov povodňových zabezpečovacích prác a vždy po povodni. Pri prehliadkach sa zároveň bude zisťovať, či stavby v blízkosti tokov majú stavebné povolenie alebo kolaudačné rozhodnutie. Právna norma tiež zavádza od decembra povinnosť zriadiť a vykonávať hliadkovú službu, ktorá bude sledovať vývoj povodňovej situácie.
Návrh prináša aj sankcie za zistené nedostatky počas povodňových prehliadok, ktoré nebudú odstránené v určenom termíne. Tie budú ukladať obvodné a krajské úrady životného prostredia a budú príjmom štátneho rozpočtu. V prípade, že o pokute rozhodne obec, poputuje do jej rozpočtu.
Príprava legislatívneho rámca vyplynula zo záväzkov Slovenska voči EÚ. Právna norma popri spresnení pravidiel na vykonávanie povodňových zabezpečovacích a záchranných prác kladie dôraz na preventívne opatrenia. Do roku 2011 sa tak predbežným hodnotením povodňového rizika určia povodňami ohrozené oblasti. Počas ďalších dvoch rokov by sa mali vytvoriť mapy povodňového ohrozenia. Do roku 2015 sa následne vypracujú plány manažmentu povodňových rizík, v ktorých budú navrhnuté konkrétne preventívne opatrenia.
Zákon tiež zakazuje vykonávať protipovodňové opatrenia, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na životné prostredie. "Naopak, cieľom je vypracovanie a postupná realizácia plánov manažmentu povodňových rizík, ktoré budú chrániť životné prostredie pred nepriaznivými účinkami povodní," objasňuje ministerstvo. Preventívne opatrenia na zvýšenie úrovne ochrany pred povodňami sú zamerané najmä na podporu zachovaných a obnovenie poškodených funkcií krajiny, ktoré súvisia so zadržiavaním vody.