BRATISLAVA. Občania SR nezískajú možnosť rozhodovať o výstavbe skládok odpadov v blízkosti ich domovov. Parlament dnes totiž neposunul do druhého čítania opozično-koaličný návrh novely stavebného zákona od poslancov Národnej rady SR Pavla Freša (SDKÚ-DS) a Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS).
Legislatívci pri predkladaní návrhu vytvorili spojenectvo s cieľom zvýšiť šancu prijatia právnej úpravy, ktorá je podľa nich určite prospešná pre ľudí. "Novela rieši to, aby úradníci svojvoľne nepovoľovali skládky proti vôli občanov," povedal Frešo, ktorý sa o presadenie návrhu novely stavebného zákona pokúša už tretíkrát.
Súčasné znenie návrhu je podľa Freša takmer totožné s predchádzajúcim, ktorý bol zmäkčený oproti pôvodnému. "Je tam povinnosť doložiť rozhodnutie obecného zastupiteľstva a rozhodnutie VÚC o tom, že súhlasí s umiestnením skládky. Predtým tam bolo aj rozhodnutie susediacich obcí. To sme vypustili, lebo aj diskusia v parlamente ukázala, že tá obava, že tie skládky by sa nedali nikde prevádzkovať, boli veľké," objasnil opozičný poslanec.
Dodal, že cieľom novely nie je, aby sa skládky nestavali, ale aby ľudia cez svojich zástupcov mohli rozhodnúť o tom, či skládka na určitom mieste bude, alebo nebude. "Ten princíp je jednoduchý. Keď chceš stavať skládku, získaj si obecné zastupiteľstvo a získaj si, samozrejme, župné zastupiteľstvo. Tak je istota, že nepostavia skládku pár sto metrov od centra," vysvetlil Frešo.
"Som presvedčený, že tento návrh je dobrý," vyhlásil Jureňa, ktorý sa rozhodol pre podporu novely z presvedčenia, že by sa určite nikomu nepáčilo, keby mu bez súhlasu v blízkosti jeho domu umiestnili smetisko a musel byť žiť v rakovinotvornom prostredí.
Frešo: Parlament nestojí za občanmi, ale za budovateľmi skládok
Poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS) si myslí, že parlament, ktorý dnes odmietol ďalej rokovať o novele stavebného zákona, sa nepostavil na stranu občanov, ale na stranu prevádzkovateľov a budovateľov skládok. Podľa novely mali o výstavbe skládok rozhodovať obce a dotknuté vyššie územné celky.
„Ako keby nedôveroval vlastným obyvateľom, že vedia, čo je pre nich dobré, že dokážu posúdiť, či tá - ktorá skládka je pre nich bezpečná. To ma mrzí,“ povedal agentúre SITA Frešo, ktorý predkladal novelu s poslancom za ĽS-HZDS Miroslavom Jureňom. Normu dnes zo 132 hlasujúcich podporilo 68 poslancov, do druhého čítania teda neprešla.
„Zvíťazili finančné a lobistické skupiny,“ reagoval pre SITA Jureňa. Prekvapením podľa neho bolo, že pri hlasovaní sa zdržala väčšina členov Smeru-SD. „Žiaľ, aj poslanci ĽS-HZDS, v súlade s pokynmi nehlasovali Zdenka Kramplová a Milan Urbáni,“ povedal Jureňa. Kramplová a Urbáni sa pri hlasovaní zdržali. Podľa Freša sa novela dostane na rokovací stôl opäť. „Zvažujeme, ako túto možnosť znova priniesť na pôdu Národnej rady,“ dodal.