SME

Kužma: Parlament neodobril novelu Trestného zákona pre politizovanie

Iba čisté politizovanie mohlo zabrániť tomu, aby Národná rada (NR) SR odobrila novelu Trestného zákona a zákona o priestupkoch, tvrdí poslanec za SDKÚ-DS a predkladateľ spomínaných návrhov Štefan Kužma.

BRATISLAVA. Iba čisté politizovanie mohlo zabrániť tomu, aby Národná rada (NR) SR odobrila novelu Trestného zákona a zákona o priestupkoch, tvrdí poslanec za SDKÚ-DS a predkladateľ spomínaných návrhov Štefan Kužma (SDKÚ-DS).

"Som z toho sklamaný, lebo som hovoril aj s poslancami v kuloároch a všetci mi vyjadrujú podporu a potom odrazu toto," povedal dnes Kužma po hlasovaní parlamentu, pri ktorom poslanci jeho návrhy neposunuli do ďalšieho legislatívneho procesu. Ako ďalej uviedol, výsledok hlasovania sa dá vysvetliť iba tým, že poslanci "zjavne dostali zákaz hlasovať od svojich straníckych centrál".

SkryťVypnúť reklamu

Kužma tvrdí, že jeho návrhy sú o ľuďoch a pre ľudí, ktorých mal chrániť, preto si nevie predstaviť "čo iné ako čisté politizovanie" mohlo zabrániť ich podporiť.

"Mne nikto nehovoril, ako mám hlasovať. Ja viem, ako mám hlasovať a držím zásadu, že nepodporujem zákony, ktoré vydávajú jednotlivci len na to, aby sa zviditeľnili," reagoval na Kužmovo vyhlásenie poslanec NR SR Milan Urbáni (ĽS-HZDS).

Na margo návrhov z dielne opozičného poslanca poznamenal, že hoci každý z nich má v sebe aj niečo dobré, ide však iba o parciálne riešenie problému. "A ja potrebujem celkové riešenie," uzavrel Urbáni.

Kužma chcel prostredníctvom novelizácie zákona o priestupkoch znížiť hranicu zodpovednosti za priestupok z 15 na 14 rokov. Legislatívna úprava mala riešiť "naliehavý spoločenský problém rastu drobnej kriminality vo forme krádeží". Zároveň považoval za potrebné zosúladiť túto normu s Trestným zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poslanca súvisí potreba týchto zmien so skutočnosťou, že trestná zodpovednosť fyzickej osoby je v trestnom zákone stanovená vekovou hranicou 14 a v priestupkovom zákone 15 rokov. "Čím je vytvorená zákonná medzera, ktorá spôsobuje beztrestnosť páchateľa skutku, ktorý orgány činné v trestnom konaní vyhodnotia ako priestupok," tvrdí predkladateľ.

Ako uviedol, za nevyhnutné považuje zvýšiť ochranu poškodených, ktorí sú často pripravení nielen o peňažné či nepeňažné hodnoty, ale tiež utrpia duševnú traumu a pocit bezmocnosti, keďže páchateľ nebude pre zákonnú prekážku nikdy potrestaný. "V tomto zmysle má návrh novelizácie zákona zabezpečiť to, že legislatíva bude myslieť predovšetkým na obete drobných krádeží," objasnil Kužma.

SkryťVypnúť reklamu

Úpravou Trestného zákona, ktorú tiež poslanci dnes neposunuli do ďalšieho legislatívneho procesu, chcel Kužma riešiť problém rastu drobnej kriminality vo forme krádeží, pri ktorých je hodnota odcudzenej veci nižšia ako dnes platná hranica trestného činu.

Podľa predkladateľa mala byť každá krádež vo dvore, v záhrade alebo v obydlí trestným činom. "Dnes keď ukradnete tri kukurice na poli alebo v lese, tak je to trestný čin. Ak to isté urobíte v záhrade, je to len priestupok a ak je zlodej v hmotnej núdzi, tak je to nič," vysvetlil poslanec, ktorý svojím návrhom nadväzuje na tzv. farmársky zákon. Podľa tejto normy sú krádeže na poli alebo v lese posudzované ako trestný čin bez ohľadu na výšku škody.

Iné krádeže sa v prípade, ak výška škody nepresiahne 265 eur (7983 Sk), posudzujú len ako priestupok, ktorý obvykle rieši obvodný úrad pokutou. Ak je však páchateľ v hmotnej núdzi, pokuta sa nevymáha. Nastávajú prípady, keď sa nezamestnanému takto akumuluje viacero pokút, ktoré úrad nevymáha. Ak by sa však zamestnal, začne mu ich stŕhať z platu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to nastavené tak, že ešte motivujeme tých ľudí, aby si nehľadali zamestnanie," poznamenal Kužma, ktorý neskrýva, že svojou iniciatívou reaguje aj na problémy obyvateľov žijúcich v okolí rómskych osád na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 006
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 212
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 059
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu