SME

Gašparovič vymenoval Jozefa Medveďa za ministra životného prostredia

Novým ministrom životného prostredia sa stal Jozef Medveď. Nahradil tak vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorý bol dočasne poverený vedením rezortu životného prostredia.

Jozef Medveď (vpravo) nahradil vicepremiéra Dušana Čaploviča (vľavo), ktorý bol od 28. augusta dočasne poverený vedením rezortu životného prostredia.Jozef Medveď (vpravo) nahradil vicepremiéra Dušana Čaploviča (vľavo), ktorý bol od 28. augusta dočasne poverený vedením rezortu životného prostredia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Novým ministrom životného prostredia sa stal Jozef Medveď. Do tejto funkcie ho dnes na návrh premiéra vymenoval prezident Ivan Gašparovič. Medveď doteraz pôsobil ako prorektor banskobystrickej súkromnej vysokej školy. V minulosti zastupoval aj post dekana Fakulty financií Univerzity Mateja Bela.

Medveď tak nahradil vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorý bol od 28. augusta dočasne poverený vedením rezortu životného prostredia. Ten v ministerskom kresle vystriedal Viliama Turského, ktorý svoj post opustil na základe rozhodnutia premiéra Roberta Fica (Smer). Šéf kabinetu totiž národniarom tento rezort odobral a o novom ministrovi už rozhodoval Smer napriek tomu, že envirorezort podľa koaličnej zmluvy patril strane Jána Slotu.

Frešo: Kauza pokračuje

Poslanec Pavol Frešo (SDKÚ) a kandidát na župana bratislavského kraja na tlačovej besede povedal, že odchodom vicepremiéra Čaploviča a nástupom nového šéfa rezortu Jozefa Medveďa sa kauza emisií podľa SDKÚ-DS nekončí. Podľa neho "ide len o pokus uložiť emisie na fajný zimný spánok".

Podľa podpredsedu najsilnejšej opozičnej strany Ivana Mikloša ďalším dôkazom "zametania stôp" je aj fakt, že Čaplovič neumožnil Frešovi poslanecký prieskum na MŽP SR. "Ak nemajú čo skrývať, nechápem, prečo mu neposkytol informácie, ktoré žiadal," uviedol Mikloš.

Čaplovič považuje vyjadrenia SDKÚ za krikľúnstvo, ktoré nemá nič spoločné so skutočnou službou verejnosti. Pre TASR to dnes povedal hovorca podpredsedu vlády Michal Kaliňák.

"Kým SDKÚ osem rokov hlásala čistotu v politike, ani jeden minister dvoch vlád Mikuláša Dzurindu nezaviedol elektronické verejné obstarávanie, čo sa vicepremiérovi Čaplovičovi podarilo za dva mesiace," dodal Kaliňák.

Ako ďalej ozrejmil, v priebehu 60 dní dal Čaplovič na rezorte zelenú odborníkom a nie straníckym prisluhovačom. Jeho konanie v zmysle čistoty v politike, transparentnosti v rozhodnutiach a úcty k občanom prispelo k obnoveniu dôvery voči ministerstvu, ktoré sa postupne vzďaľovalo paragrafom aj slušnosti. Bývalý poverený minister životného prostredia niekoľkokrát zdôraznil, že otvorí všetky dvere na rezorte štandardnému a legitímnemu poslaneckému prieskumu a nie lacnej politickej exhibícii poslancov, ktorí nemajú mandát príslušného parlamentného výboru.

Vicepremiér Čaplovič pripomína, že krikľúni z SDKÚ-DS za jeho dvojmesačného pôsobenia nepredložili ani jediný hmatateľný dôkaz, ktorý by prispel k riešeniu emisií či ktorejkoľvek inej kauzy. Predstavitelia SDKÚ-DS majú evidentne dlhší jazyk ako ruky a viac rečí ako skutkov. Napokon to dokazujú každým svojím predvádzaním, uzatvára hovorca Kaliňák.

Nebude to jednoduché, odkázal Gašparovič Medveďovi

Prezident Gašparovič sa poďakoval podpredsedovi vlády, že za krátky čas jeho pôsobenia v rezorte začal vnímať zmeny na ministerstve v prospech vládneho programu a občanov. Konštatoval, že napriek tomu, že Medveďov čas v ministerskom kresle nebude dlhý, čaká ho o to viac práce a bude rád, keď bude pokračovať v ekologickom programe vlády, akceptovaní európskej politiky, ako aj požiadaviek občanov.

"Nebude to jednoduché a nebude to ľahké," odkázala hlava štátu novému ministrovi s dôvetkom, že pokiaľ by svoju funkciu nezvládol, dostane sa mu veľkej kritiky. Najvyšší štátny predstaviteľ ho zároveň upozornil, že nebude podpisovať nepriame novelizácie zákonov.

Vicepremiér Čaplovič deklaroval, že je pripravený byť novému šéfovi rezortu nápomocný. Poznamenal, že za dva mesiace jeho pôsobenia na ministerstve sa mu snažil dať novú tvár. "Aby dostal nový rozmer v odbornosti, profesionalite, transparentnosti, efektívnosti," zhrnul s tým, že aj z medzinárodného pohľadu získalo ministerstvo znovu významné postavenie.

Nadviaže na Čaploviča

Objasnil, že jeho doterajšie kroky boli nasmerované najmä proti kauzám traumatizujúcim spoločnosť. "Riešil som ich rázne a myslím si, že aj efektívne," uviedol a doplnil, že tak nastavil snové podmienky politickej kultúry v rámci rezortu.

Novovymenovaný minister Jozef Medveď sa vo svojom príhovore poďakoval za prejavenú dôveru, pričom zdôraznil, že si uvedomuje svoju zodpovednosť. "Beriem to ako istú výzvu efektívnejšie prispieť k správe vecí verejných v oblasti životného prostredia."

Priblížil, že bude pokračovať v začatej práci svojho predchodcu a chce urobiť všetko preto, aby jeho profesionalita prispela k upokojeniu pracovníkov envirorezortu, jeho priamo riadených inštitúcii, ako aj spoločenského a politického prostredia.

100 dní na zahriatie nepotrebuje

Čerstvý minister životného prostredia Jozef Medveď nepotrebuje sto dní na to, aby sa oboznámil s rezortom. Stačiť mu budú dva - tri týždne. Dnes to povedal novinárom po tom, ako ho prezident vymenoval do funkcie. Rezort chce riadiť prísne manažérsky.

"Uvedomujem si, že je to špecifické ministerstvo, že som odborník v oblasti finančného manažmentu a vôbec riadenia, takže uplatním predovšetkým tieto svoje prednosti," povedal Medveď. S odbornými otázkami sa plánuje obracať na podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, ktorého dnes vystriedal na stoličke ako dočasne povereného ministra.

O personálnych zmenách Medveď hovoriť odmietol. Ak manažéri budú svoje funkcie zvládať, vietor na ministerstve sa vraj robiť nechystá. "Ľudia, ktorí sú kompetentní na funkciách, budú veci ďalej riadiť a tí, ktorí by so svojou kompetenciou nemuseli byť dostatočne zdatní, tak s tými sa budeme musieť nejako vyrovnať," vyhlásil Medveď. Po rušných časoch chce zamestnancov skôr upokojiť.

Vo vyjadreniach v súvislosti s kauzami, ktoré otriasli ministerstvom životného prostredia v posledných mesiacoch, sa Medveď vyjadrovať odmietol. Pozná ich iba z médií, "informácie chytal len ako občan". V podobnom duchu by mal vo štvrtok vystupovať aj na poslaneckom prieskume. "Ako jednodňový minister si nemôžem robiť ambície, že budem vystupovať ako človek, ktorý sa pasuje do toho, že dokáže odpovedať na otázky poslancov," povedal Medveď. Ako dodal, bude sa snažiť získať verné informácie a až potom prijímať opatrenia.

SDKÚ: Medveď neprišiel čistiť, ale zametať stopy

Opozičná SDKÚ-DS tvrdí, že kauza predaja emisných kvót, ktorá už stála hlavy dvoch ministrov životného prostredia, sa do konca vlády Roberta Fica už nevyšetrí. Novinárov o tom dnes na tlačovej besede informovali poslanci Národnej rady SR za túto stranu Ivan Mikloš a Pavol Frešo. Myslia si, že nový minister Jozef Medveď, ktorého dnes prezident vymenoval namiesto povereného šéfa envirozerortu Dušana Čaploviča, má celú kauzu uložiť "k zimnému spánku".

Vicepremiéra Čaploviča opoziční poslanci kritizovali za to, že sa nechal vymeniť deň predtým, ako majú poslanci prísť na ministerstvo životného prostredia na poslanecký prieskum. Napriek výmene vo štvrtok na prieskum poslanci prídu. "Čaplovič je piatym v rade, ktorý zakrýva emisný tender," vyhlásil Frešo, ktorý predaj emisií kritizuje dlhodobo.

Podľa Mikloša je evidentné, že nový minister "neprišiel čistiť chliev, ale zametať stopy". Čaplovičovi opoziční poslanci vytkli aj to, že nesplnil uznesenie z jesennej schôdze, podľa ktorého mal doplniť správu o predaji emisií. Mikloš pripomenul, že tento príklad je dôkazom toho, že vláda pod vedením Roberta Fica "plytvá" a "rozhadzuje verejné prostriedky".

Opozícia na čele s poslancom Frešom okrem iného vytýkala už skôr Čaplovičovi nečinnosť v riešení kauzy okolo predaja voľných emisných kvót. Opoziční poslanci sa pokúšali o poslanecký prieskum na ministerstve v septembri. V parlamentnom výbore sa im však v tom čase s návrhom nepodarilo uspieť. Frešo chcel prísť k Čaplovičovi osobne, ale nepodarilo sa.

Kauza predaja emisných kvót stála hlavy dvoch ministrov životného prostredia, ktorých nominovala Slovenská národná strana. Národniarom nakoniec premiér Robert Fico odobral envirorezort a dal ho spravovať Čaplovičovi. Opozícia vyčíta vláde, že voľné emisné kvóty predala americkej firme v porovnaní s okolitými štátmi pod cenu a SR tak prišla minimálne o 66 mil. eur.

Profil nového ministra

Jozef Medveď je nestraník. V súčasnosti je prorektorom pobočky českej súkromnej vysokej školy Bankovní institut vysoké školy, ktorá pôsobí v Banskej Bystrici. Jozef Medveď je podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti Vanys.

Stál pri zrode Banky Slovakia a v rokoch 1995-1998 bol jej šéfom a predsedom predstavenstva.

Jozef Medveď bol aj dekanom na Fakulte financií Univerzity Mateja Bela. V apríli roku 2004 ho chcel vtedajší rektor Milan Murgaš odvolať pre jeho podnikateľské aktivity, ktoré boli v rozpore so zákonom vo verejnej službe. V októbri toho istého roku sa sám postu vzdal s okamžitou platnosťou bez udania dôvodu.

Jozef Medveď pôsobil aj v edičnej rade vedeckého časopisu Ekonomika a informatika, ktorý vydáva Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave a Slovenská spoločnosť pre hospodársku informatiku a v redakčnej rade vedeckého časopisu ACTA AERARII PUBLICI Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V roku 2002 bol zakladajúcim členom Asociácie dekanov ekonomických a manažérskych fakúlt.

Jozef Medveď sa narodil 16. septembra 1950 v Bacúchu. Študoval na Vysokej škole ekonomickej odbor financie. V roku 1993 absolvoval študijný a profesijný pobyt vo Švajčiarsku. V rokoch 1985 až 1990 bol prodekanom Fakulty ekonomiky služieb a cestovného ruchu (FESCR) VŠE v Banskej Bystrici, v rokoch 1990 až 1993 dekanom FESCR, 1994 až 1995 predsedom predstavenstva a.s. Carpatia Consulta Banská Bystrica.

Zmeny na ministerských postoch vo vláde Roberta Fica

23. novembra 2007 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal z rúk premiéra Roberta Fica návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý bol nominantom koaličnej ĽS-HZDS. Dôvodom na jeho odvolanie bola politická zodpovednosť v kauze Slovenského pozemkového fondu. Jureňovou nástupkyňou sa stala Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS).

25. januára 2008 - Minister obrany František Kašický, nominant Smeru-SD, podal demisiu v súvislosti s predraženými tendrami na upratovacie práce, zimnú a letnú údržbu. Premiér Robert Fico rozhodnutie ministra Kašického akceptoval. Novým ministrom obrany SR sa stal nominant Smeru-SD Jaroslav Baška.

3. júna 2008 - Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, nominanta Smeru-SD, a na tento post vymenoval Richarda Rašiho, nominanta Smeru-SD.

18. augusta 2008 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, nominanta SNS, a na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z postu ministra pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú (ĽS-HZDS). Zároveň na ich miesto vymenoval nominanta SNS Jána Chrbeta (MŽP SR) a nominanta ĽS-HZDS Stanislava Becíka (MP SR).

26. januára 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša, nominanta Smeru-SD. Za nového člena vlády a šéfa slovenskej diplomacie vymenoval kariérneho diplomata JUDr. Miroslava Lajčáka, nominanta Smeru-SD.

14. apríla 2009 - Minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek, nominant SNS, listom informoval premiéra Roberta Fica, že sa vzdáva funkcie. Jeho nástupcom sa stal nominant SNS Igor Štefanov, generálny riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja na rezorte výstavby.

6. mája 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jána Chrbeta, nominanta SNS. Dočasným riadením rezortu poveril ministra školstva Jána Mikolaja, nominanta SNS.

20. mája 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval za ministra životného prostredia Viliama Turského (SNS). Ten bol doteraz štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva. Hlava štátu sa zároveň poďakovala ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi, ktorý bol poverený dočasným riadením rezortu.

23. júna 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra spravodlivosti Štefana Harabina, nominanta ĽS-HZDS, a dočasne poveril spravovaním rezortu premiéra Roberta Fica. Harabin podal demisiu na základe toho, že ho členovia Súdnej rady SR 22. júna v tajnej voľbe zvolili do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR.

3. júla 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval na návrh premiéra Roberta Fica za novú členku kabinetu Vieru Petríkovú, nominantku ĽS-HZDS, a poveril ju riadením ministerstva spravodlivosti. Ministerka sa zároveň stala aj podpredsedníčkou vlády SR.

28. augusta 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na základe návrhu premiéra Roberta Fica odvolal Viliama Turského, nominanta SNS, z funkcie ministra životného prostredia. Vedením rezortu poveril vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča (Smer-SD). Premiér potvrdil, že tento rezort koaličnej SNS odňal.

16. septembra 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka (ĽS-HZDS) a na tento post vymenoval nominanta ĽS-HZDS Vladimíra Chovana.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu