Kvorka a jeho príbuzní podľa prokuratúry násilím odviezli 17ročného chlapca. Koalícia ho zatiaľ nechce vydať.
Pôvodný text agentúry ČTK sme o 21:43 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. „Okolnosti vyplývajúce zo zadovážených dôkazov jednoznačne nasvedčujú, že Ján Kvorka spoločne s Miroslavom K. a Jozefom R. dňa 21. 4. 2006 násilím naložili Jána Lacka do vozidla, odviezli ho do skladu, kde ho bitím nútili, aby zaplatil za to, že rozbil čelné sklo na vozidle Jána Kvorku, čím mu spôsobili viaceré zranenia.“
Toto napísala prokuratúra v Martine, ktorá spolu s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom žiada parlament, aby vydal na trestné stíhanie poslanca za Smer Jána Kvorku. Prokurátorka dokonca predpokladá, že prípad prekvalifikujú na vydieranie, za ktoré hrozí šesť rokov väzenia. Zvyšnými dvoma obvinenými by mali byť Kvorkov syn a jeho ďalší príbuzný.
Je za tým žena?
„Je to vykonštruované obvinenie,“ tvrdí Kvorka. Povedal ešte, že „Lackovcov poznám veľa“. Prípad sa mal stať, keď Kvorka ešte nebol poslancom, ale už bol okresným šéfom Smeru v Martine. Matka poškodeného chlapca TA3 tvrdila, že k incidentu došlo preto, že bývalý podpredseda ZRS Kvorka „chodil“ za 17-ročnou priateľkou jeho syna Zdenkou z Martinskej obdoby Lunika IX „Bambusky“.
Mandátový a imunitný výbor, v ktorom má koalícia 10 z 18 poslancov, však napriek stanovisku prokuratúry Kvorku na trestné stíhanie neodporučil vydať a prípad „vrátili“ prokuratúre, keďže vraj neboli vykonané všetky potrebné dokazovania. Vychádzali pritom zo stanoviska Generálnej prokuratúry z februára 2008. Sám Trnka však v stredu na výbor prišiel. „Bolo to kvalifikované ako trestný čin obmedzovania osobnej slobody,“ povedal bez ďalších podrobností.
„Generálna prokuratúra tvrdí, že nemôže ďalej riadne pokračovať v konaní, pretože jej v tom bráni imunita,“ opisovala Lucia Žitňanská (SDKÚ) z výboru stanovisko prokurátora.
Môže rozhodnúť parlament
„Poslanci sa rozhodli uznesením vrátiť žiadosť generálneho prokurátora naspäť,“ povedala šéfka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer). O vydaní poslanca však môže rozhodnúť len plénum parlamentu. Podľa Zmajkovičovej rozhodnutie výboru znamená, že do pléna žiadosť prokuratúry zatiaľ nepôjde. Šéfka výboru paradoxne pred niekoľkými dňami povedala, že navrhne takmer úplné zrušenie imunity.
Podľa predsedu klubu SDKÚ Stanislava Janiša výbor nemôže takýmto spôsobom zdržovať, aby sa rozhodnutie o vydaní či nevydaní nedostalo do pléna. Opozícia tak bude zrejme požadovať, aby takýto bod poslanci zaradili na program schôdze.

Beata
Balogová
