BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia má od stredy plnoprávneho šéfa. Potom, ako premiér Robert Fico zobral rezort SNS a dva mesiace ho viedol vicepremiér Dušan Čaplovič, prezident včera vymenoval nestraníka Jozefa Medveďa.
Medveď tvrdí, že do kresla sa dostal cez agentúru. „Poslal som štruktúrovaný životopis do jednej agentúry a zrazu som dostal pozvanie alebo otázku, či som ochotný ísť aj do vyššej vládnej exekutívy, nie politiky, do exekutívy. Nepredpokladal som, že to môže byť takto. Nasledovalo stretnutie, oslovil ma predseda vlády a ďalej som to neskúmal,“ povedal pre HNonline.
Nový minister životného prostredia Medveď má toľko času na orientáciu v problematike, koľko mu dovolí premiér a okolnosti. Komentár Ivana Štulajtera: Medveď si sto dní nezaslúži
Varovanie pred ropovodom
Prezident ho pri vymenovaní ostro upozornil, že mu stopne zákony, ktoré budú protiústavné. „Vaše nové legislatívne vystúpenia by mali vychádzať z ústavy. Aby neboli predkladané zákony, kde sa novelizujú úplne iné právne normy. Nebudem takéto normy podpisovať.“
Gašparovič pravdepodobne narážal na novelu zákona o vodách, ktorú vláda pretláčala bez pripomienkového konania cez poslanca Smeru Petra Pelegriniho, a nepriamu novelu zákona o ochrane prírody, ktorú minulý týždeň predložilo práve ministerstvo životného prostredia. Vďaka nim by plánovaný ropovod Bratislava – Schwechat viedol cez vysoko chránené vodohospodárske územie Žitného ostrova.
Medveď bude musieť doriešiť aj kauzy, ktoré zostali po jeho predchodcoch z SNS. Už dnes by mal vedieť odpovedať na otázky poslancov o emisnej kauze. Ešte pred jeho nástupom totiž naplánovali poslanecký prieskum na ministerstve.
Nič nevie, nič nepovie
Medveď však poslancom odpovedať nebude. „Poznám tú kauzu z médií a nič viac a nič menej,“ povedal včera.
Pred poslancov nepredstúpi ani Čaplovič. „Kompetentný je štátny tajomník Jaduš,“ odrážal včera otázky vicepremiér. Odmietol však vysvetliť, prečo poveril odpoveďami na emisnú kauzu Jaroslava Jaduša (nominant HZDS), ktorý sa prípadom doteraz nezaoberal. S garážovou firmou Interblue Group, ktorá slovenské emisie kúpila, má totiž rokovať štátny tajomník za Smer Miloslav Šebek.
Medveďovou hlavnou úlohou by malo byť vypovedanie zmluvy o kúpe emisných kvót, vďaka ktorej získala Interblue Group tonu slovenských emisných kreditov za polovicu toho, čo získali susedné krajiny. Rovnako by mal odhaliť pozadie Interblue Group, ktorej nitky vedú na Slovensko. Zároveň by mal pre Slovensko dohodnúť s majiteľmi Interblue doplatenie 15 miliónov eur, ktoré nám firma dlhuje.
Hrozí aj Xiland
Medveď bude asi musieť riešiť aj kauzu Xiland. Čaplovič totiž vypovedal zmluvu, ktorou si firma Xiland prenajala 300 hektárov pozemkov pri Jarovskom ramene na 99 rokov za 50 halierov za štvorcový meter ročne.
Majitelia Xilandu môžu chcieť kompenzácie za ušlý zisk.

Beata
Balogová
