BRATISLAVA. Štvrtá verzia novely zákona o vysokých školách (VŠ) získala na pôde Národnej rady SR dostatočnú podporu poslancov. Tí dnes právnu normu schválili 66 hlasmi len vďaka členom Smeru-SD a SNS. Predstavitelia HZDS hlasovali proti, len Zdenka Kramplová bola za.
V právnej norme však došlo k výraznej zmene, keďže plénum súhlasilo s pozmeňovacím návrhom Martina Fronca (KDH). Na základe neho tak kategorizácia verejných vysokých škôl ostane v kompetencii parlamentu a neprejde na vládu tak, ako to navrhoval minister školstva Ján Mikolaj (SNS).
Fronc však neuspel s návrhom, aby výstupy z centrálneho registra rigoróznych a habilitačných prác, ktorý sa má na základe tohto zákona vytvoriť, boli verejnosti prístupné. Zároveň neúspešne žiadal, aby priestory škôl nebolo možné prenajímať aj za nižšie nájomné, než je obvyklé. "To je vytváranie pokušenia tunelovať," komentoval svoj pozmeňujúci návrh, ktorým sa mala zrušiť možnosť ponúknuť nižší nájom.
Školy sa musia oznámkovať
Podľa novely budú musieť vysoké školy od 1. januára 2010 najmenej raz za dva akademické roky vypracovať hodnotiacu správu, v ktorej okrem iného uvedú zistené nedostatky v používaných metódach vzdelávania, ako aj prijaté opatrenia na ich odstránenie. Správu by predkladali Akreditačnej komisii.
Nová právna úprava zákona tiež vytvorí podmienky pre verejné VŠ, aby mohli vypožičiavať svoj majetok aj podnikateľom. "Tie problémové veci, ktoré boli, teda otázka ukladania majetku vysokých škôl do obchodných spoločností, sme nahradili nájmom a výpožičkou," komentoval zmeny Mikolaj.
Podľa právnej normy budú môcť v SR pôsobiť zahraničné VŠ, ktoré by uskutočňovali akreditované študijné programy. "Zahraničné vysoké školy môžu pôsobiť na Slovensku, ale dotácie, ktoré by dostávali, zatiaľ nebudú," upozornil Mikolaj.
Predchádzajúca verzia novely napríklad chcela súkromným VŠ obmedziť nakladanie so ziskom. Tento sporný bod však už v novom návrhu chýba. Rovnako vypadol aj vstup majetku verejných VŠ do obchodných spoločností a zmeny, ktoré sa týkali prenosu kompetencií medzi Národnou radou SR, vládou a ministerstvom školstva.
Mečiarovi sa zákon nepáči
Líder HZDS Vladimír Mečiar si myslí, že novela vysokoškolského zákona, ktorú dnes schválil parlament, je zlá ako celok. Normu preto pri hlasovaní nepodporil. Problémom podľa neho nebol iba prenos kompetencií pri začleňovaní vysokých škôl na vládu, ktorý vďaka pozmeňovaciemu návrhu poslanca Martina Fronca z KDH neprešiel, ale aj ďalšie chyby, ktoré norma podľa neho má.
"Toto je kryptozákon,“ vyhlásil pred novinármi po hlasovaní. Aj napriek tomu, že norma má vytvoriť rovnaké možnosti pre všetky školy pôsobiace na území Slovenskej republiky, nie je to tak. Nepáčia sa mu ani viaceré ustanovenia týkajúce sa kompetencií, ktoré doteraz patrili parlamentu a kabinet si ich chce zobrať na seba. Ako povedal, návrh vládnej novely z dielne ministra školstva Jána Mikolaja nepodporil aj pre mnohé súčasné praktiky v školstve. Dodal, že bol proti nej od začiatku.