BRATISLAVA. Do Pezinka odvčera opäť prúdia smetiarske autá plné odpadu. Uznesenie Ústavného súdu, ktoré to spustilo, pritom zatiaľ videl málokto. Pezinčania sú navyše presvedčení, že skládku neotvára.
Hoci povolenie pre skládku v máji zrušil Najvyšší súd, jej prevádzkovateľ Ján Man v stredu informoval, že Ústavný súd prijal jeho sťažnosť a odložil vykonateľnosť rozsudku – až kým nerozhodne, či ním neboli porušené Manove vlastnícke práva.
Man si uznesenie vyložil ako opätovné povolenie prevádzky skládky a ihneď začal zavážať. Pezinčania s Manovým výkladom nesúhlasia, smetiarske autá však zastaviť nemôžu.
Rozhodnutie Ústavného súdu nemá mesto, aktivisti ani Inšpekcia životného prostredia, ktorá skládku opäť posudzuje. Čo uznesenie v praxi znamená, nechcú komentovať Najvyšší ani Ústavný súd.
„Je to absurdná situácia. Keď Ústavný súd niečo konkrétne uznesením sleduje, mal by to jasne povedať, aby konanie bolo transparentné,“ mieni pezinský aktivista Jaroslav Pavlovič. „Ak sa môže takto rozhodovať o Pezinku bez Pezinčanov, tak je diskusia o stave v našej justícii naozaj namieste,“ tvrdí.
Man je však presvedčený, že koná zákonne a že za pravdu mu dajú aj Pezinčania. „Bol som oslovený viacerými, že prepánajána, my so skládkou súhlasíme, prečo sa to prezentuje, že Pezinčania ju nechcú, dajte nám možnosť prejaviť súhlas,“ hovorí.
Ponúkol preto prvým 5076 Pezinčanom, že môžu na skládku priviezť po sto kilogramov odpadu zadarmo. „Tým prejavia svoj súhlas so skládkou. Je to o jedného viac, ako podpísalo petíciu proti nej.“
Man už presvedčil aj niektoré okolité mestá a obce. Zmluvu s ním už podpísali Svätý Jur, Slovenský Grob a Viničné. Starosta Slovenského Grobu Ján Juran Manovmu výkladu verí. „Vedú ma k tomu ekonomické dôvody a presvedčenie, že boj proti skládke nie je čistý.“
Primátora Pezinka Olivera Solgu postoj kolegov zarazil. „Naivne som sa domnieval, že existuje spolupatričnosť medzi primátormi, starostami a obyvateľmi susedných obcí, najmä ak je skládka zakázaná v našom územnom pláne a o jej nezákonnosti rozhodol Najvyšší súd,“ povedal. „Minimálne mohli počkať, kým bude uznesenie Ústavného súdu zverejnené a bude jasné, čo znamená.“
„Som tu za občanov a musím obhajovať ich záujmy. Doteraz sme odpad vozili do Dubovej za 1100 korún za tonu. Man nám ponúkol 650 korún,“ hovorí Juran.

Beata
Balogová
