BRATISLAVA. Takmer tisíc pripomienok, z toho tretina zásadných, presvedčili Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), že bude rozumnejšie vzdať sa novely zákona o ochrane utajovaných informácií aspoň do konca volebného obdobia.
Zákon, ktorý uľahčoval získanie previerky personálnej bezpečnosti ľuďom, ktorí boli do roku 1989 aktívni v komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), okrem tých, čo „bojovali proti vnútornému nepriateľovi“, pred týždňom navrhol NBÚ vláde „vyhodiť“ z plánu legislatívnych úloh na tento rok.
Dôvodom je množstvo pripomienok, povedal to poslancom parlamentných výborov na kontrolu činnosti NBÚ a na preskúmavanie rozhodnutí úradu šéf NBÚ František Blanárik (za HZDS).
„Vyrokovať rozpory by trvalo zrejme dlhšie,“ povedala o dôvodoch stiahnutia zákona šéfka výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Jana Laššáková zo Smeru.
Eštebáci neprekážali
Ministerstvá v pripomienkovom konaní zákonu vyčítali najmä technické a vecné nedostatky, mäkšie podmienky na získanie previerky pre príslušníkov bývalej ŠtB im neprekážali. Desiatky zásadných pripomienok dostal NBÚ od ministerstva spravodlivosti, Slovenskej informačnej služby i od Úradu vlády.
„Zákon je nezrozumiteľný, nejasný, nelogický a nie je vecný. Zároveň je zbytočne rozsiahly a zachádza do detailov, ktoré môžu riešiť nižšie právne normy,“ nešetril navrhovanú legislatívu rezort diplomacie v jednej zo svojich pripomienok.
Poslanci opozície však za snahou úradu stiahnuť zákon vidia aj iné dôvody ako technické nedostatky. „Je to úhybný manéver pred tým, čo je v tom návrhu najviac polemické, a to, že by sa umožnili získať previerky aj bývalým príslušníkom ŠtB v určitých funkciách. Je to snaha vyhnúť sa ďalšiemu problematizovaniu NBÚ a prežiť do konca volebného obdobia,“ povedala Tatiana Rosová (SDKÚ).
Daniel Lipšic (KDH) za tým vidí aj vplyv verejnej mienky – dať bezpečnostné previerky eštebákom by bol podľa neho výsmech slušných a za režimu perzekvovaných ľudí. Poslanci neveria, že Blanárik, ktorý podľa Archívu bezpečnostných zložiek v Prahe sám aktívne spolupracoval s Vojenskou kontrarozviedkou, do konca volebného obdobia príde s novým návrhom.
Vláda môže zákon oživiť
Zákon ešte môže oživiť vláda, ak bude na jeho prijatí trvať. „Legislatívny proces sa začal, návrh zákona bol predložený, bol v pripomienkovom konaní. Je vecou vlády, či ho schváli a posunie do Národnej rady, alebo nie,“ hovorí Laššáková.
Poslankyňa si myslí, že dnes platný zákon je voči bývalým eštebákom dostatočne prísny, aj keď určité jeho časti by novelu zniesli.
Najvyšší súd totiž niekoľkokrát vrátil výboru prípady bývalých eštebákov, ktorí previerku od Národného bezpečnostného úradu nedostali.
Títo totiž tvrdili, že vykonávali len obslužné a zabezpečovacie práce pre tajnú komunistickú políciu, čo im dáva možnosť získať výnimku. Vláda vraj dovčera žiadosť o stiahnutie návrhu od NBÚ nedostala.

Beata
Balogová
