Lesy SR sa zo škandálov spamätúvajú na čele s novým riaditeľom.
BANSKÁ BYSTRICA. Šéfom Lesov SR sa Alojz Riško stal potom, čo dal Vladimír Mečiar jasne najavo, že vedenie štátneho podniku sa má vrátiť pod kontrolu HZDS. Riško sa priamej odpovedi vyhýba a o straníckom tričku nehovorí. „Prihlásil som sa na konkurz a ten dopadol tak, ako dopadol,“ reagoval na otázku, aký vzťah má k HZDS.
Politické tlaky na chod štátneho podniku odmieta, tak ako to robil aj jeho predchodca Jozef Minďáš. Tvrdí, že sa s ničím podobným nestretol teraz, ani vo funkcii riaditeľa odštepného závodu v Čadci. „Lesy SR sú štátny podnik, štát má teda právo do chodu organizácie zasahovať. Dosiaľ, ale ani predtým som nezaznamenal žiadny politický tlak,“ povedal.
Politici v lesoch
Riško sa vyhol aj priamej odpovedi na otázku, či zostane jeho externým poradcom zať Vladimíra Mečiara Ján Gálik. Na post ho dosadil exriaditeľ Jozef Minďáš a Mečiar bol s ním spokojný. Po vypuknutí kauzy dokonca vyhlásil, že keby bývalé vedenie počúvalo Gálikove rady, v lesoch nemusel byť rozruch.
Riško hovorí, že Gálika osobne nepozná, ale všetky rady sú vraj dôležité. „Pokiaľ bude rada prínosná, tak je mi jedno, či to bude pán Gálik.“
Júlové turbulencie, ktoré stáli miesto generálneho riaditeľa Minďáša, odhalili aj prerastenie politiky do štátneho podniku. Bývalý technický riaditeľ Peter Chrust potvrdil, že odštepné závody si rozdelili vládne strany. Potvrdil to aj exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS. Zamestnanci upozornili prokuratúru na nevýhodné zmluvy a podozrivé prideľovanie poľovných revírov. Hospodárenie, či lobizmus preveruje niekoľko vyšetrovacích tímov.
Miliónové straty
Príchod Riška do vedenia Lesov SR bol prekvapením. Poverený riaditeľ Ján Beňa, ktorého po Minďášovom odchode menoval minister Stanislav Becík z HZDS, si do svojho tímu Riška nevybral. Naopak, prekvapujúco pridelil tri zo štyroch riaditeľských postov ľuďom zo Smeru. Beňova zostava fungovala len chvíľu.
Pravdepodobne po Mečiarovej intervencii odišiel po dvoch týždňoch ekonomicko-obchodný riaditeľ a nahradil ho práve Riško, neskorší víťaz výberového konania na post generálneho riaditeľa. Beňa potom nastúpil na jeho miesto.
„Neviem, či je to prekvapivé. Riaditelia, s ktorými spolupracujem, zostávajú a nevidím zatiaľ žiadny tlak na výmenu,“ hovorí riaditeľ.
Štátny podnik Lesy SR nie je v dobrej ekonomickej kondícii a smeruje k červeným číslam. Bývalé vedenie podniku odhadlo súhrnnú stratu za najbližšie tri roky na asi 58 miliónov eur. Situáciu mala čiastočne riešiť návratná pôžička 67 miliónov eur od štátu, ktorú Ficov kabinet neodsúhlasil. Riško nateraz nevie, či o pôžičku opäť požiada.
Podozrivý je ďalší revír
BANSKÁ BYSTRICA. Lesy SR budú musieť vysvetľovať ďalšie rozhodnutie o prenájme revíru. Poľovnícka spoločnosť Diana Snina požiadala generálnu prokuratúru o vyšetrenie prenájmu poľovného revíru Iľovnica v správe Odštepného závodu Vranov nad Topľou.
Poľovníci zo Sniny oficiálne požiadali štátny podnik o prenájom už v októbri roku 2007. Vedenie Lesov SR aj napriek tomu podpísalo nájomnú zmluvu s Poľovníckou spoločnosťou Jäger Iľovnica, ktorá podľa registra občianskych združení vznikla až 23. januára nasledujúceho roku. Na žiadosť poľovníkov zo Sniny Lesy SR nereagovali.
Asistent generálneho riaditeľa Lesov SR František Kral to vysvetľuje tým, že zástupca Jäger ako fyzická osoba požiadal o prenájom už koncom augusta 2007. Tento žiadateľ sa mal navyše pričiniť o rozvoj revíru. Poľovníci zo Sniny sú teraz presvedčení, že bez kontaktov sa nik k revíru nedostane.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
