BRATISLAVA. Poslankyňa Národnej rady (NR) SR a šéfka parlamentného Mandátového a imunitného výboru Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) sa nedala odradiť vyjadreniami zo strany predstaviteľov ĽS-HZDS a SNS a pripravila návrh na výrazné okresanie poslaneckej imunity tak, ako to pred časom avizovala. Potvrdila to pre TASR s tým, že o jej iniciatíve sa bude hovoriť už na decembrovej schôdzi parlamentu. Poslancom by chcela ponechať len imunitu na výroky prednesené v pléne.
Podľa jej slov bude v návrhu aj "jeden zaujímavý odsek". Čo bude obsahovať, zatiaľ nechce prezradiť. "Nechcem predbiehať, lebo ešte dolaďujem niektoré veci. Samozrejme, porovnávala som si, ako je to s chápaním poslaneckej imunity v štátoch EÚ a vychádzala som z tých skutočností, ktoré sú v našom parlamente. Verím, že poslanci to podporia," konštatovala. Z jej vyjadrení je zrejmé, že spomínaný odsek by sa mal týkať ochrany parlamentu ako takého.
Zmajkovičová zároveň odmietla vyjadrenie prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej, že táto téma súvisí s blížiacimi sa voľbami. "Nemyslím si, že je to politický ťah. Novela je potrebná aj preto, aby som nemusela riešiť žiadosti generálnej prokuratúry (GP) o zbavenie poslaneckej imunity. Ja ochraňujem parlament ako taký, ale nebudem ochraňovať skutky poslancov," zdôraznila.
Pre Mečiara je to zabitá téma
Práve jej výbor sa tento týždeň zaoberal žiadosťou GP o zbavenie imunity zákonodarcu Jána K. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ani martinský okresný prokurátor, však nedokázali rozptýliť pochybnosti väčšiny členov výboru. "Podľa môjho názoru neboli vykonané všetky potrebné vyšetrovacie úkony," poznamenala Zmajkovičová po tom, ako výbor žiadosti o zbavenie imunity poslanca Jána K. nevyhovel.
Politická podpora okresania imunity však zostáva otázna, keďže Smer-SD zrejme nemôže počítať s hlasmi SNS a ĽS-HZDS. Líder hnutia totiž pre TASR vyhlásil, že táto téma je preňho na celú dobu jeho pôsobenia v NR SR zabitá. "Imunita nie je ochrana poslanca, ale parlamentarizmu ako systému. Kto nemá inú tému, chytá sa tejto. Je to škoda," odkázal Mečiar.
Belousovová (SNS) podľa vlastných slov poslaneckú imunitu nevyužíva a správa sa ako normálny občan bez tejto výsady. "Nikdy ma imunita neochránila a nikdy som ju nepotrebovala. Keby som ju nemala, nič sa v mojom živote nezmení," deklarovala prvá podpredsedníčka SNS. Za zámerom Zmajkovičovej však vidí aj blížiace sa parlamentné voľby. "Čím bližšie je k voľbám, tým viac mám pochybnosti o úprimnosti takýchto návrhov, ako je oklieštenie imunity či zmrazenie platov. Ja osobne to považujem za bohapustý populizmus," konštatovala.
Podpora sa črtá v SDKÚ
Podporu pre svoju iniciatívu by však Smer-SD mohol získať v radoch SDKÚ-DS. Jej poslanec Tomáš Galbavý totiž vyhlásil, že práve jeho strana toto volebné obdobie, ale aj v minulosti, nemala s podobnými návrhmi problém. "Som pripravený pani Zmajkovičovej poradiť," avizoval.
Galbavý tiež súhlasí s jej výrokom, že súčasný rozsah poslaneckej imunity je už prežitkom. "On je prežitkom už od momentu, keď si parlament takto širokú imunitu schválil. No čudujem sa, že Zmajkovičová na to prišla pár mesiacov pred voľbami. To je zaujímavé, je to trošku falošná hra na voličov, ale prosím," dodal s tým, že takýto návrh však v každom prípade podporí bez ohľadu na to, ktorá strana ho predloží.
Práve Galbavý bol posledným iniciátorom zmeny týkajúcej sa poslaneckých výsad. Na júnovú schôdzu parlamentu predložil novelu zákona o priestupkoch, na základe ktorej malo byť možné trestať poslanca za všetky priestupky. Jeho iniciatíva však nezískala dostatočnú podporu, pri hlasovaní o návrhu sa zdržala aj Zmajkovičová.
K poslednej úprave v tomto duchu tak došlo vo februári 2009. Vtedy koaliční poslanci Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter (Smer-SD) a Ján Kovarčík (ĽS-HZDS) v novele zákona o priestupkoch presadili, že poslanci, ktorí sa za volantom automobilu stanú účastníkmi dopravnej nehody, nebudú môcť beztrestne odmietnuť skúšku na alkohol, respektíve inú návykovú látku.