BRATISLAVA. Slovenskí politici objavili bezrizikovú cestu ako umlčať kritikov a ešte na tom dobre zarobiť, píše sa v sobotňajšom vydaní britského denníka The Guardian.
Ako príklad Guardian uvádza žalobu premiéra Roberta Fica na denník SME kvôli karikatúre, ktorá ho zobrazila bez chrbtovej kosti. Fico požadoval od SME 33 tisíc eur s odôvodnením, že karikaturista Martin „Shooty" Šútovec sa vysmieva z jeho zdravotných problémov.
Guardian vysvetľuje, že slovenskí politici majú dlhodobú skúsenosť v potláčaní kritiky žalobami za urážky a ohováranie. V článku sa doslova uvádza: „Možno to znie neuveriteľne v modernej európskej demokracii, ale vyzerá to, že Fico súd vyhrá."
Dobrý obchod
Podľa Guardianu to potvrdzujú aj Ficove príjmy z vyhratých súdnych sporov s tlačou, ktoré dosiahli výšku 92 000 eur, vrátane 66 000 eur z kauzy, kde Ficovi nemohli dokázať, že novinárov označil za „špinavých bastardov".
Denník vyjadril počudovanie, že napriek korupčným kauzám aj správe Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorá zistila, že kvalita demokracie na Slovensku upadá, má Fico takmer istotu že vyhrá v budúcich parlamentných voľbách.
Guardian si všíma aj kontroverzný tlačový zákon, ktorý podľa neho zachádza ešte ďalej v potláčaní slobody prejavu. Právo na odpoveď v takom rozsahu a bez ohľadu na pravdivosť uvedených informácií, označil Guardian za bizarnú.
Podľa britského denníka si príklad z Fica zobrali aj jeho koaliční partneri, vrátane ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý v poslednej kauze dokonca ani nepožadoval právo na odpoveď a uspokojil sa iba s finančnou čiastkou. „Je to dôkaz, že hlavnou (Harabinovou) motiváciou nebola osobná česť, ale peniaze", tvrdí doslova Guardian.
Vysokopostavení ľudia z vlády zarobili na súdnych sporoch celkovú sumu 358 000 eur.
Pomalá spravodlivosť
Ak tieto súdne praktiky budú na Slovensku pokračovať, neostane podľa Guardianu slovenským médiám nič iné, iba sa častejšie obracať na Európsky súd pre ľudské práva. Uspel tam napríklad aj novinár Martin Klein v spore s bývalým arcibiskupom Jánom Sokolom. Guardian však uvádza, že prípad sa vliekol celé desaťročie.
Shootyho karikatúra podľa Guardianu síce paroduje Ficovu morálku, ale podstata problému môže spočívať v premiérovej slabosti. To možno usudzovať zo spôsobu, ako Fico útočí na médiá.
Ak sa systém bezrizikového obohacovania za účelom umlčať kritikov v krajine nezmení, úpadok demokracie na Slovensku bude bezpečne pokračovať, uzatvára Guardian.

Beata
Balogová
