Aké sú hlavné témy, ktoré chcete v kampani presadzovať?
1. Sociálna istota a stabilita využívaním eurofondov, podporou nových investícií, využívanie eurofondov na zveľaďovanie zdravotníckych, sociálnych, školských, kultúrnych zariadení a ciest v našom kraji.
2. Pokračovanie v modernizácii nemocníc a polikliník a v ďalšom skvalitňovaní zdravotnej starostlivosti, sociálna starostlivosť, rodinné priateľské prostredie v domovoch sociálnych služieb nášho kraja.
3. Podpora výstavby a rekonštrukcie cestnej siete v našom kraji a neustále skvalitňovanie údržby ciest.
4. Podpora skvalitňovania stredného školstva; prvé kroky mladých po škole nech vedú do práce a nie na úrad práce.
5. Pohodlné a bezpečné cestovanie obyvateľov nášho kraja, pokračovanie vo financovaní zliav na cestovnom v prímestskej autobusovej doprave.
6. Výhody pre občanov nášho kraja - grantové programy (podpora vidieka, kultúra, šport, cestovný ruch), dopravné karty, rodinné pasy s prepojením na kultúrny turizmus, bezplatné právne a sociálne poradenstvo, podpora športu (otvorené športoviská, ihriská, telocvične), cyklotrasy, organizovanie športových podujatí.
7. Rozvíjať historické dedičstvo nášho kraja, podobne ako zrealizované najznámejšie projekty - Oravský hrad, Hrad Strečno, Národný dom v Martine, Skanzeny v Pribyline a vo Vychylovke, Považská galéria umenia v Žiline, Sobášny palác v Bytči.
Čo sú najväčšie úspechy prvého obdobia? Čo by ste urobili inak ako súčasný župan?
V rámci čerpania eurofondov sme sa zaradili medzi najúspešnejšie a najaktívnejšie kraje, v školstve prebieha 8 investičných projektov z EÚ, na cesty sme vyčerpali zatiaľ 450 miliónov Sk, zrekonštruovali sme rôzne oddelenia v našich 4 nemocniciach, boli sme nápomocní pre obce a mestá prostredníctvom sprostredkovateľského orgánu, ktorý každoročne finančne dotujeme, a tak na ich rekonštrukciu a revitalizáciu poputuje 1,6 miliardy Sk. V každom regióne sa podaril kus práce či už na Orave v Dolnooravskej NsP v Dolnom Kubíne, v Hornooravskej NsP v Trstenej, v Domove sociálnych služieb v Zákamennom, v Liptove v Liptovskom múzeu v Ružomberku, v Liptovskej nemocnici v Lipt. Mikuláši, v Gymnáziu v Liptovskom Hrádku, v Turci Národný dom v Martine, v SOŠ obchodu a služieb v Martine, v PaSA v Turčianskych Tepliciach, na Kysuciach na Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste, v Kysuckej NsP v Čadci, v DSS Čadca Horelica, ale aj v Hornom Považí v Považskej galérii umenia v Žiline, v Športovom gymnáziu v Žiline, v Sobášnom paláci v Bytči. To je z pohľadu investícií, stavieb, rekonštrukcií a projektov len časť toho, čo sa nám podarilo, ale nezabudli sme ani na 10 tisíc zamestnancov v našich organizáciách, kde zlepšujeme podmienky pre nich a tým aj pre klientov, stabilizujeme odborníkov, vzdelávame pracovníkov na rôznych úrovniach.
Ako by ste zlepšili informovanosť ľudí o tom, čo vlastne kraje robia a aké majú kompetencie?
Vďaka modernému otvorenému úradu a projektu Komunikujeme, ktorý som rozbehol v januári 2006, sa nám podarilo zvýšiť povedomie obyvateľov nášho kraja i informovanosť o aktivitách krajskej samosprávy. Verejnosť sme informovali transparentne a otvorene prostredníctvom regionálnych rádií, TV, novín, ale aj tých celoslovenských, posielali sme tlačové správy o dianí v našom kraji. Podľa výsledkov celoslovenského prieskumu zo začiatku tohto roka je znalosť ľudí o kompetenciách VÚC v našom kraji najvyššia zo všetkých 8 krajov na Slovensku.
Koľko bude stáť Vaša kampaň?
Financie na kampaň budú stranícke i vlastné, pričom ich objem bude závisieť od priebehu kampane.
Ako odhadujete účasť vo voľbách a akú účasť by ste považovali za úspech?
Odhady nechám na politológov. Pre mňa je dôležité, že na pravidelných stretnutiach s občanmi i na stovkách športových, kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré som počas štyroch rokov absolvoval, ľudia prejavovali svoj záujem o náš kraj, čo by sa malo prejaviť aj v blížiacich sa voľbách.