BRATISLAVA. Umožniť im to má legislatívny návrh ministerstva vnútra, ktorým rezort reaguje na verdikt Ústavného súdu (ÚS) SR.
Ten rozhodol, že súčasná právna úprava, ktorá väzňom neumožňuje voliť v parlamentných voľbách a eurovoľbách, je protiústavná. Podľa ÚS je neprípustné, aby bol akýkoľvek občan bez vážneho verejného záujmu vylúčený z volieb a zároveň mu bolo odopreté na istý čas vykonávať jedno z jeho ústavou garantovaných práv, ak k takému opatreniu neexistuje legitímny cieľ.
V tomto prípade "neexistuje žiadny relevantný verejný záujem smerujúci k tomu, aby osobám vo výkone trestu odňatia slobody bol odopretý výkon aktívneho volebného práva vo voľbách do NR SR a takýto dôvod neexistuje ani v prípade volieb do EP".
Zvoliť ich nemôžu
Podľa ÚS je však v poriadku, že odsúdení občania nemajú právo byť zvolení do týchto inštitúcii. "Ak je právoplatné odsúdenie poslanca NR SR na nepodmienečný trest odňatia slobody dôvodom straty jeho mandátu, samotný výkon trestu odňatia slobody predstavuje prekážku vo výkone práva byť zvolený," vysvetľuje v stanovisku.
Na základe tohto konštatovania súd rozhodol, že ustanovenia zákona o voľbách do EP, NR SR, ale aj zákonov upravujúcich voľby do orgánov územnej samosprávy, ktoré vylučujú možnosť odsúdeným byť zvolení, nie sú v rozpore s ústavou.
Po novom tak má platiť, že prekážkou voliť v spomínaných dvoch typoch volieb bude už len zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Väzba nie je v tomto zmysle prekážkou ani v súčasnosti.