BRATISLAVA. Epidemiologická situácia v súvislosti s výskytom chrípky je k dnešnému dňu relatívne priaznivá a zodpovedá obdobiu a situácii ako v každoročnej chrípkovej sezóne. Na dnešnej tlačovej besede Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) to vyhlásil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Zároveň ubezpečil, že slovenskí hygienici monitorujú celkovú situáciu. Podľa jeho slov je Slovensko na začiatku chrípkovej sezóny, pričom mierny nárast by mal nastať v decembri. Ako uviedol vedúci Odboru epidemiológie ÚVZ SR Ján Mikas, očakáva sa zvýšený počet tak bežnej sezónnej, ako aj pandemickej chrípky.
"Keďže vírus chrípky nepozná hranice, môže sa voľne šíriť a taktiež nezabránime voľnému pohybu ľudí," vysvetlil. Kedy by mala nastať hlavná fáza, nevedel odhadnúť, ale z minuloročných skúseností sa takýto nárast viaže na koniec januára a začiatok februára. "Ako sa bude vyvíjať táto chrípková sezóna, ukáže len čas," konštatoval Mikas.
Zatvárame časť priechodov
Od dnešného rána je dočasne uzavretý ukrajinsko-slovenský hraničný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci, peší a cyklisti nebudú môcť použiť ani hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj, informovala agentúru SITA Lucia Garajová z komunikačného odboru kancelárie ministerstva vnútra. Hranice sú uzavreté od 08:00 v súvislosti s epidémiou chrípky A(H1N1).
Na automobilových priechodoch Ubľa a Vyšné Nemecké a železničnom priechode Čierna nad Tisou budú služobní lekári, ktorí budú výberovo kontrolovať cestujúcich. Pre obyvateľov pohraničných obcí dovezú zo štátnych hmotných rezerv ochranné rúška. Informoval o tom na pondelkovom mimoriadnom brífingu minister vnútra Robert Kaliňák.
Colníci a policajti budú vybavení bezkontaktnými meračmi teploty, aby mohli zistiť cestujúcich so zvýšenou teplotou. Pre zhruba 100-tisíc obyvateľov okolo 300 pohraničných obcí štát poskytne 300-tisíc ochranných rúšok, ich distribúciu záujemcom budú zabezpečovať starostovia.
Slovensko prisľúbilo Ukrajine ďalšiu pomoc
Veľvyslankyňa Ukrajiny na Slovensku Inna Ohnivec poďakovala Slovensku za promptnú reakciu na šíriacu sa chrípku v jej krajine a požiadala dnes štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Daniela Klačka o ďalšiu pomoc. TASR o tom informovali z Ministerstva zdravotníctva SR.
Veľvyslankyňa ocenila, že SR ako prvá krajina reagovala na požiadavku Ukrajiny. Zo Štátnych hmotných rezerv Slovensko uvoľnilo 200.000 rúšok, ktoré 1. novembra dorazili do postihnutých oblastí.
Klačko dnes prisľúbil, že spolu s ostatnými rezortmi budú hľadať ďalšie možnosti výpomoci.
Zamestnanci v doprave dostanú ďalšie rúška aj rukavice
Zamestnanci železníc, letísk v Košiciach, Poprade, Bratislave a podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) v Humennom, Michalovciach, Košiciach a v Prešove, s pravidelnou linkou na Ukrajinu, dostanú ďalšie ochranné pomôcky. Krízový štáb ministerstva dopravy v pondelok rozhodol, že im zo skladov štátnych hmotných rezerv uvoľní 20 000 ochranných rúšok a 10 000 párov ochranných rukavíc. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Stanislav Jurikovič
Pandemické stredisko krízového štábu zasadalo v súvislosti so zvýšeným výskytom respiračných ochorení v Ukrajine už po druhý raz. Úrad verejného zdravotníctva zároveň pre zamestnancov Železníc Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Slovenska (ZSSK) a spoločnosti ZSSK Cargo zorganizuje zdravotno-výchovné akcie. Poskytne im aj materiály s užitočnými informáciami, ako sa chrániť pred chrípkou a respiračnými ochoreniami a ako postupovať v prípade výskytu ochorenia alebo podozrenia z ochorenia.
Na Ukrajine už 70 obetí
Chrípka spôsobuje v súčasnosti problémy najmä v susednej Ukrajine, kde sa zatiaľ potvrdilo okolo 255.516 prípadov. Ochorenie si vyžiadalo 70 obetí, z toho boli tri deti. Dvadsaťdva ľudí malo podľahnúť novému vírusu chrípky A (H1N1). Slovensko preto Ukrajine poskytlo pomoc v podobe 200.000 hygienických rúšok v rámci prevencie pred šírením chrípky.
Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 180 prípadov tzv. prasacej chrípky. Z toho najviac - 89 bolo v Bratislavskom kraji. Postihla hlavne ľudí vo veku 25 až 34 rokov.