BRATISLAVA. Nevieme pochopiť, prečo, keď sme na začiatku prístupových rokovaní v roku 2005 dostali pozvanie od všetkých členských krajín Európskej únie, teraz niektoré štáty menia svoj názor. Uviedol v utorok turecký prezident Abdulláh Gül v Bratislave pri preberaní Veľkej zlatej medaily Univerzity Komenského. Prezident krajiny bieleho polmesiaca ďalej zdôraznil, že Turecko nežiada žiadne špeciálne zaobchádzanie, ani výnimky, len "férové zaobchádzanie".
"Turecko nebude pre Európu bremenom, naopak, časť toho bremena preberie na svoje plecia," uviedol prezident na adresu obáv Bruselu zo vstupu Ankary do EÚ. Krajina so 70-miliónovou populáciou je "pätnástou ekonomikou vo svete a šiestou v Európe a bude zaujímavým ekonomickým partnerom". "Zďaleka sme nedosiahli vrchol svojich schopností," argumentoval Abdulláh Gül.
Smerom k prístupovému úsiliu Ankary podotkol, že Európska únia si na rozdiel od Turecka vo všeobecnosti neplní svoje úlohy. Vzťahy sú podľa prezidenta "poznačené tendenciou, ktorá neodráža realitu dneška". Na Turecko sa podľa neho už nemožno pozerať tak ako pred desiatimi rokmi.
Turecký prezident označil svoju krajinu za výrazného mediátora pri riešení medzikontinentálnych problémov a silného hráča v regióne. Ankara podľa neho výrazne pomáha v Pakistane a Afganistane ako aj v boji s ekonomickou krízou, klimatickými zmenami a pri riešení energetických problémov. Hlavným transatlantickým ekonomickým partnerom a spojencom je ale pre Ankaru v súčasnosti Rusko.
Abdulláh Gül si v Bratislave počas slávnostného zasadnutia vedeckej rady Univerzity Komenského od rektora Františka Gahéra prevzal najvýznamnejšie akademické ocenenie Veľkú zlatú medailu Univerzity Komenského. "Udeľujem vám toto ocenenie za to, že ste svojím prístupom budovali silný a bezpečný most medzi Európu a východom," uviedol Gahér pri odovzdávaní ocenenia. Podľa rektora je medaila vyjadrením uznania Gülovho snaženia na poste ministra zahraničných vecí ako aj teraz na poste prezidenta.
Univerzita Komenského pred troma rokmi ako prvá na Slovensku zriadila Lektorát tureckého jazyka. Ankara a Bratislava by mala v nasledujúcom roku zahájiť aj rokovania, ktorých cieľom bude na Slovensku zriadiť turkologickú fakultu. Tá by mala byť centrom tureckých štúdií na Slovensku a zároveň vzorom pre ostatné krajiny.