BRATISLAVA. Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov na svojom dnešnom zasadnutí riešila päť podnetov. Po stretnutí členov ÚVK to potvrdila podpredsedníčka komisie Teréz Sallay.
Ako uviedla, dvaja kandidáti žiadali ÚVK o preskúmanie podmienok rovností šancí v mestskej časti Bratislava - Rača. "Nemali v Bratislave-Rači vyhradené miesta na vylepovanie predvolebných plagátov. Dali sme to prešetriť a už je to vyriešené," priblížila Sallay.
Ďalšia sťažnosť, tentoraz z Nových Zámkov, sa týkala vysielania politickej reklamy počas volebnej kampane. "Rada pre vysielanie a retransmisiu prijala také rozhodnutie, že politickú reklamu nebude možné vysielať, sťažovateľ toto namieta," objasnila Sallay s dodatkom, že ÚVK podnet postúpila rade, keďže komisii neprislúcha tento problém riešiť.
Koalícii Most-Híd - Strana zelených sa zas nepáčilo, že banskobystrický krajský predseda nepozval na zasadnutie tamojšej volebnej komisie ich nominanta. ÚVK v tomto prípade rozhodla, že predseda ho má pozvať na najbližšie zasadnutie komisie.
ÚVK zároveň riešila sťažnosť Demokratickej strany (DS), ktorá sa týkala podávania kandidačných listín nepodpísaných štatutárom strany v Trnavskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji. "ÚVK konštatovala, že nápravy v tejto veci sa možno domáhať len cestou príslušných súdov. Tam už boli podstúpené aj nejaké kroky," poznamenala Sallay.
Ako objasnila, DS podávala kandidačné listiny v niektorých obvodoch v koalícii, ale nie s podpisom štatutára tejto strany, čiže s podpisom niekoho iného. "Sú tam nejaké súdne spory o tom, kto je štatutárom strany. Oni chceli, aby táto kandidátka bola neplatná, ale súd to zamietol a ÚVK to nemá ako vyriešiť. Musia to riešiť súdnou cestou," uzavrela Sallay.
Posledná sťažnosť prišla z Banskej Bystrice. Sťažovateľ podľa Sallay tvrdil, že má také informácie, že ÚVK súhlasila s uverejňovaním priebežných informácií z výsledkov volieb. Dodala, že ÚVK už na svojom minulom zasadnutí prijala uznesenie, v ktorom vzala na vedomie informáciu o príprave a priebehu spracovania výsledku volieb. "ÚVK súhlasí s poskytovaním informácií po podpísaní zápisnice okrskovej volebnej komisie po hlasovaní," pripomenula Sallay, podľa ktorej ÚVK zároveň súhlasí s tým, že po ukončení spracovania údajov okresnými volebnými komisiami a podpísaním zápisnice budú verejné aj tieto údaje.
ÚVK zároveň prijala informácie o tlači a distribúcii hlasovacích lístkov a prerokovala informácie o utvorení volebných okrskov, obvodných volebných komisií aj sumarizačných útvarov. "Okrskov je 5902, obvodov 90, osem krajských, jedna ÚVK, takže tých sumarizačných útvarov má Štatistický úrad SR spoločne 99," vymenovala Sallay s tým, že ÚVK tiež prijala ustanovenie, že jej uznesenia budú zverejnené na stránke Ministerstva vnútra SR.
Voľby do orgánov samosprávnych krajov a ich predsedov sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 14. novembra. Prípadné druhé kolo sa bude konať 28. novembra, avšak len pre kraje, kde ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov.
V súčasnosti má osem samosprávnych krajov 412 poslancov. V prípade novembrového hlasovania ide o väčšinový volebný systém, mandát získa poslanec, ktorý v danom volebnom obvode dostane od voličov najviac hlasov.
V blížiacich sa novembrových voľbách do orgánov samosprávnych krajov kandiduje viac ako 3000 záujemcov, o post predsedu má záujem 57 kandidátov.