Ministri zahraničia Slovenska a Maďarska sa zaoberali aj neuralgickými bodmi vo vzťahoch obidvoch štátov. Po rokovaní sa tvárili spokojne.
BANSKÁ BYSTRICA . Atmosféra vo vzťahoch Slovenska a Maďarska sa upokojila a vracia sa k európskemu štandardu. Vyhlásil to po stretnutí ministrov zahraničných vecí obidvoch krajín v Banskej Bystrici slovenský minister Miroslav Lajčák. „Vrátili sme sa k pragmatickej partnerskej spolupráci," konštatoval po rokovaní spokojný Lajčák.
Maďarský rezortný kolega Péter Balázs potvrdil uvoľnenie napätia a ohraničil ho septembrovou schôdzkou premiérov Bajnaia a Fica v Szécsény. „Napätie sa uvoľnilo, pretože sme urobili všetko preto, aby sme pomenovali problémy a aby sme sa nimi začali zaoberať," dodal.
Tohtoročné leto vo vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom označil ešte nedávno šéf slovenskej diplomacie za turbulentné. Vyostrili sa natoľko, že Lajčák o nich hovoril ako o najhorších bilaterálnych vzťahoch medzi dvoma členskými krajinami Európskej únie.
Diplomatickú prestrelku medzi Bratislavou a Budapešťou vyvolalo prijatie novely slovenského jazykového zákona, ale aj zákaz vstupu do krajiny maďarskému prezidentovi.
Napätie sa pokúsili upokojiť premiéri Gordon Bajnai a Robert Fico na schôdzke v maďarskom Szécsény. O niekoľko dní si však už Lajčák volal na pohovor maďarského veľvyslanca. Šéfa slovenskej diplomacie rozhnevali údajné vyjadrenia maďarského kolegu Balázsa pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Balázs mal hovoriť o Slovensku ako o mladšom bratovi, ktorého treba naučiť európskym obyčajom.
Balázs poprel zverejnené informácie v nemeckom denníku. „Toto nie je môj hlas. Slovensko považujem za rovnocenného suverénneho a veľmi dôležitého partnera," zdôraznil.
Lajčák s Balázsom riešili sporné momenty v diplomatických vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom, napríklad otázky novely jazykového zákona a návštev ústavných činiteľov. Obidvaja sa po rokovaní tvárili spokojne.
Balázs ocenil prísľub slovenskej strany, že bude vykonávacie predpisy k novele jazykového zákona dopredu konzultovať s maďarskou stranou.
„Vieme, že k tomuto zákonu sa na Slovensku pripravujú vykonávacie predpisy. Veľmi oceňujeme, že slovenská strana je ochotná predbežne, pred vydaním predpisov, konzultovať s maďarskou stranou. Dohodli sme sa na tom, že tento vykonávací predpis bude mať jasnú formu vládneho nariadenia," vyhlásil šéf maďarskej diplomacie.
Minister Lajčák potvrdil, že nepôjde len o informovanie maďarskej strany, ale o dialóg. „Z nášho pohľadu je zaujímavé sledovať, aké otázky kladie maďarská strana, ako vnímajú niektoré veci. Je to pre nás určité obohatenie, na čo si treba dať pozor pri výklade zákona," dodal.
Šéf slovenskej diplomacie však v odpovedi na otázku maďarských novinárov nepripustil diskusiu o otvorení novely jazykového zákona a o jeho zmene.
„Nevidíme dôvod, prečo by sme ho mali meniť. Otázky maďarskej strany sú o jeho implementácii. Diskusia je zameraná na to, aby sme otázky zodpovedali, aby nevznikli žiadne pochybnosti o účele tohto zákona," reagoval Lajčák.
Zákaz vstupu maďarskému prezidentovi na Slovensko v auguste tohto roku vyvolal aj otázky, či sú protokoly obidvoch štátov schopné zabrániť podobným incidentom. Minister zahraničia Lajčák vyhlásil, že dohoda bola rýchla, pretože žiadne nové pravidlá s Balázsom nevymýšľali.
„Ani Maďarsko ani Slovensko nie je v situácii, že by nás bolo treba učiť. Skôr sme si pravidlá zopakovali, aby nedošlo k nedorozumeniam. Dohodli sme sa, akým spôsobom sa bude informovať vláda druhej krajiny, partner, ústavní činitelia. Dohodneme sa, či sa uskutoční, alebo neuskutoční stretnutie partnerov, aby nedošlo k nedorozumeniu," konkretizoval Lajčák.
Nevyriešenou otázkou v slovensko-maďarských vzťahoch zostáva aj po rokovaní ministrov postavenie Fóra poslancov Karpatskej kotliny. Lajčák zopakoval, že Slovensko s momentálnym stavom nesúhlasí.
„Sme presvedčení, že to nie je v poriadku, a nie je to v súlade s atmosférou dobrých susedských vzťahov. Predložili sme maďarskej strane právnu analýzu a do dnešného dňa sme nedostali odpoveď. Zdôrazňujem ale, že táto téma nie je v kompetencii maďarskej vlády."
Lajčák vníma pokusy škandalizovať Slovensko na medzinárodnej scéne najmä od poslancov Európskeho parlamentu, ale označil ich za „smiešne a trápne".

Beata
Balogová
