Žilina 9. apríla (TASR) Za ďalší prejav šikanovania zo strany vedenia Okresného súdu v Žiline považuje sudca Pavol Polka presťahovanie jeho pracovných a osobných vecí do inej kancelárie v budove súdu v čase jeho neprítomnosti.
Polka považuje presťahovanie za hrubý a neprimeraný zásah do svojho súkromia, na ktorý bude reagovať podaním žaloby na ochranu osobnosti s požiadavkou na nemajetkovú ujmu. Podľa jeho vyjadrenia sa rokovania o výmene kancelárií viedli, "ale keďže som vedel, kde sa mám sťahovať, tak som jednoducho povedal, že o tom ešte budeme diskutovať," dodal.
Bývalý predseda Okresného súdu v Žiline pritom poukázal na skutočnosť, že kancelária, kde má presťahované veci, nie je pripravená na prácu, chýba v nej telefón a počítačová prípojka. "Ak by som sa aj mal sťahovať, tak nie takým spôsobom, že vedenie súdu zneužije moju neprítomnosť na pracovisku," povedal Polka.
Podľa predsedu OS v Žiline Petra Hrnčiara bolo presťahovanie pracovne sudcu súčasťou opatrení okresného súdu, o ktorom Polka vedel. Hrnčiar zároveň uviedol, že počas dvoch rokov išlo o deviate sťahovanie, ale problém bol iba v tomto prípade. O presťahovaní Pavla Polku a Márie Urbanovej preto vydal písomné opatrenie, ktoré Polkovi osobne odovzdal.
Žilinský OS je podľa Hrnčiara po personálnej a materiálnej stránke jeden z najhorších na Slovensku. "Máme malé priestory, ale všetkých ľudí musíme niekde umiestniť. Sudcovia teda majú každý svoju malú kanceláriu, zamestnanci sú vo väčších kanceláriách, ale je ich tam viac. V kancelárii doktora Polku už momentálne pracujú tri ženy," uviedol Hrnčiar.
Predseda OS v Žiline tiež podotkol, že o sťahovaní s Polkom niekoľkokrát osobne hovoril. "Spájal veľkosť kancelárie s dôstojnosťou sudcu, čo odmietam. Hlavným miestom práce sudcu je pojednávacia miestnosť, a tam som dosiahol oproti minulosti neporovnateľnú dôstojnosť, ak bolo možné predtým o nejakej hovoriť," dodal Hrnčiar.