BRATISLAVA. Novela Exekučného poriadku, ktorá počíta aj s alternatívou úplného zrušenia exekútorov, musí byť podľa ich komory zlyhaním ministerského úradníka a nie názorom ministerstva spravodlivosti. Aj preto predstavitelia Slovenskej komory exekútorov (SKE) napísali ministerke Viere Petríkovej list a požiadali ju o stretnutie.
Oficiálnej odpovede sa zatiaľ nedočkali. Hovorca Michal Jurči povedal, že ministerstvo bude s exekútormi rokovať pri pripomienkovom konaní.
Prekáža im štýl
Exekútorov nepobúril len návrh na ich zrušenie či novela, ale aj štýl, akým je napísaná predkladacia správa, ktorá materiál do legislatívneho procesu sprevádza. Tá podľa nich škodí ich povesti, ale aj povesti celého justičného systému.
Autor predkladacej správy totiž píše o „indíciách o vzťahoch" exekútora s tým, proti komu má zasiahnuť.
Cieľom týchto vzťahov je podľa správy „poškodiť oprávnených veriteľov, najmä štát, územnosprávne celky a verejnoprávne inštitúcie". Správa spomína aj „tunelárske praktiky".
Exekútori aj za tieto citáty ministerku požiadali o vyvodenie dôsledkov voči zamestnancom, ktorí správu pripravili.
Ministerstvo zdôrazňuje, že materiál išiel do štandardného pripomienkového konania. Kritika podľa neho súvisí s plánom zaviesť elektronické prideľovanie. „Toto je hlavný problém, že úzka skupina vyvolených exekútorov, ktorí majú exkluzívne prípady, s týmto nesúhlasí," tvrdí Jurči. Rišian zasa tvrdí, že väčšina exekútorov je za. Problémom sú ďalšie časti návrhu, ktoré považujú za likvidačné.
Štatistiku nemajú
K alternatíve, ktorá počíta so zrušením, sa ministerstvo nevyjadrilo. Presnú štatistiku o úspešnosti exekučných konaní nemá. Ročná štatistika spomína len to, že v roku 2008 bolo na súdoch 1,4 milióna nevybavených exekučných konaní. Komora tvrdí, že úspešnosť exekútorov je zhruba 40 percent. Keď boli do roku 1995 len súdni vykonávatelia, úspešnosť bola dve percentá.
Rišian hovorí, že ak by ministerstvo chcelo, tak analýzu si ľahko urobí, pretože súdy vedia, koľko poverení na exekúcie vydali. Úspešnosť konaní je podľa neho zhruba 40 percent. Návrh na ich zrušenie vníma ako výstrahu pre exekútorov, aby súhlasili s novelou Exekučného poriadku. „Môže to však mať opačný efekt, že povinní si prestanú plniť svoje povinnosti," myslí si šéf komory.

Beata
Balogová
