Bratislava 9. apríla (TASR) - Legislatívna rada vlády SR (LRV SR) dnes posunula do ďalšieho legislatívneho procesu návrh novely Trestného poriadku. Otvorená však zostáva otázka, či budú o trestných činoch, ktoré spáchali policajti, rozhodovať namiesto civilných vojenské súdy tak, ako navrhuje minister vnútra SR Ivan Šimko. Predseda LRV Ľubomír Fogaš sa vyslovil za zachovanie súčasného právneho stavu, teda civilných súdov. Súčasne upozornil, že aj podľa smerníc Európskej únie (EÚ) by mali príslušníkov polície súdiť civilné a nie vojenské súdy. Priznal však, že v Taliansku, Portugalsku, Francúzsku a Španielsku platí legislatíva, podľa ktorej súdia policajtov práve vojenské súdy. Konečné rozhodnutie musí preto prijať vládny kabinet, pretože podľa Fogaša už ide o politický problém.
Novela Trestného poriadku ďalej nanovo upravuje prípravné konanie a zavádza tzv. skrátené vyšetrovanie, ktoré sa bude vykonávať pri menej závažných trestných činoch. Súčasne posilňuje postavenie a dozor prokurátora v predsúdnom konaní. Novela dopĺňa aj nové inštitúty, ktoré majú pomôcť v boji s organizovaným zločinom - predstieraný prevod peňazí, sledovanie osôb a vecí a vyhotovovanie obrazových, zvukových a iných záznamov.
Legislatívci ďalej vyslovili súhlas s návrhom zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov, ktorý vymedzuje postup pri ich navrátení zo Slovenska na územie krajín EÚ a opačne. Nová právna norma by mala platiť až po vstupe Slovenska do EÚ. Kompetentným orgánom štátnej správy, ktorý bude oprávnený konať vo veciach navrátenia takýchto kultúrnych pamiatok, bude Ministerstvo kultúry SR a v prípade vrátenia archívnych dokumentov rezort vnútra. Po schválení zákona a prijatí Slovenska do EÚ sa bude táto norma v súlade s európskym právom vzťahovať na všetky predmety a pamiatky, ktoré boli vyvezené, či dovezené na územie SR od 1. januára 1993. Ak rezort kultúry zistí, aká pamiatka sa vyviezla a kde sa nachádza, môže sa obrátiť na partnerský orgán príslušnej krajiny a ten musí bez rozhodnutia súdu predmet vrátiť.