Bratislava 9. apríla (TASR) - O návrhu zákona o zvrchovanosti SR, ktorý predložilo do parlamentu KDH, začal dnes parlament rokovať v prvom čítaní. Ide o jeden z dvojice zákonov, ktoré boli predložené na rokovanie pléna ako reakcia na maďarský krajanský zákon. Návrh zákona na zamedzenie diskriminácie občanov SR vyplývajúcej zo Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách od poslancov SNS je zaradený medzi posledné body tejto schôdze.
KDH návrh predložilo do NR SR 22. februára. Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský vtedy uviedol, že KDH tak urobilo preto, že vláda SR nepochopila potrebu začať vo veci skutočne konať a zaujala vyčkávací postoj, ktorý nikam nevedie.
KDH je presvedčené, že nimi predložený zákon je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ako i so všetkými medzinárodnými zmluvami, s čím niektorí poslanci nesúhlasia. Napríklad František Šebej tvrdí, že je protiústavný, pretože zo zákona nemožno rušiť mimovládne organizácie, ktoré zabezpečujú vydávanie príspevku na učebnice pre deti z maďarských škôl, pretože túto kompetenciu má len súd.
Podpredseda KDH Vladimír Palko označil finančný príspevok pre rodiny za podplácanie a ovplyvňovanie našich občanov cudzím štátom, čo je v rozpore s Ústavou SR. Tá hovorí, že sa zakazujú všetky formy nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu. Ďalší podpredseda KDH Daniel Lipšic sa vtedy vyjadril v tom zmysle, že návrh KDH je o tom, že umožní rezortu vnútra požiadať súd o zrušenie právnickej osoby, ktorá bude maďarský zákon na našom území aplikovať.
Na KDH sa v súvislosti s návrhom zákona na zabezpečenie zvrchovanosti vzniesla vlna kritiky takmer od všetkých koaličných partnerov. Predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda uviedol, že ho mrzí krok "priateľov" z KDH - predložiť návrh do NR SR. Podľa šéfa SOP Pavla Hamžíka by prípadné prijatie návrhu z dielne KDH poškodilo krajinu aj zahraničnopoliticky.
Líder SMK Béla Bugár dokonca vyhlásil, že ak parlament zákon schváli, maďarská koalícia nevstúpi po voľbách do vládnej koalície, ktorej členom bude aj KDH.
*ad som NNNN