BRATISLAVA. Na rozdiel od väčšiny európskych krajín na Slovensku stále dochádza k nárastu užívania marihuany. Kým u stredoškolákov je typický stály nárast užívania kanabisu, u vysokoškolákov je už tento trend s pribúdajúcim vekom stabilizovaný. Vyplýva to z vlaňajšieho medzinárodného prieskumu ESPAD. Ten bol prvýkrát realizovaný v roku 1999 vo vekovej skupine 19-24 rokov.
"V európskej populácii je mierny pokles užívania kanabisu, u nás na Slovensku bohužiaľ to tak nie je, práve v roku 2007 tieto údaje, ktoré získal prieskum ESPAD, ukázali, že u nás dochádza k nárastu tej celoživotnej prevalencie," upozornil dnes na tlačovej konferencii Imrich Šteliar, vedúci Národného monitorovacieho centra pre drogy. Informoval, že zhruba polovica stredoškolákov niekedy vyskúšala marihuanu.
Podľa prieskumov túto rastlinnú drogu dlhodobejšie užíva okolo 23 percent stredoškolských chlapcov a vyše 16 percent dievčat. Táto droga oslovuje okolo 10 percent vysokoškolákov. Ako povedal Šteliar pre TASR, v jej užívaní predbieha SR susedná Česká republika.
Kanabis je najdostupnejšou drogou na trhu. Spôsob jej pestovania vo voľnej prírode je relatívne jednoduchý. Rozvoj jej domácej výroby spôsobila dostupnosť kvalitných semien a príslušenstva obvykle cez on-lineo obchody.
Najvyšší podiel kanabisových produktov v záchytoch zaznamenali v SR v roku 2003, tvoril dve tretiny. Za sledované obdobie siedmich rokov (od roku 2002) pritom neklesol pod polovicu.
Centrom drogovej kriminality bola na Slovensku podľa prieskumov z roku 2007 Bratislava z hľadiska záchytov a počtov drogových trestných činov a páchateľov.
Užívatelia drog by sa mohli vyhnúť trestu
Aj na Slovensku existuje určitá snaha o dekriminalizáciu konzumentov návykových nelegálnych látok. Užívatelia, u ktorých by našli drogy a preukázalo by sa, že z nich nemajú žiadny majetkový prospech z ich dílovania, by sa mohli v budúcnosti vyhnúť zápisu do trestného registra.
"Snažíme sa o dekriminalizáciu užívateľov a o využívanie alebo akcentovanie toho, aby už v súčasnosti, tak ako je nastavený Trestný poriadok a zákon, boli využívané možnosti alternatívneho trestania a odklonov v trestaní. To znamená upustenie od potrestania, napríklad alternatívny trest či odloženie trestu s probáciou a mediačným dohľadom," vysvetlila dnes na tlačovej konferencii Zuzana Miková, riaditeľka Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog.
Holandsko v liberalizácii pribrzdilo
Dodala, že alternatívne tresty by boli využívané práve u tých, ktorí nemajú majetkový prospech z dílovania drog, ale sú iba konzumentmi a potrebujú viac zdravotnú, psychologickú a socioterapeutickú pomoc než kriminalizáciu. "Tie odklony v trestnom konaní znamenajú aj to, že trestný register zostáva čistý, čiže nediskvalifikuje človeka s takto pristihnutým množstvom návykovej nelegálnej látky napríklad na trhu práce alebo spoločensky," spresnila ďalej Miková. Takéto snahy existujú podľa nej aj v Českej republike. Opačným príkladom je však Holandsko.
"Holandsko, ktoré má skúsenosti s určitou permisívnou politikou vo vzťahu k tvz. mäkkým drogám, pritvrdzuje niektoré opatrenia a robí reštrikciu v dostupnosti predaja napr. marihuany," povedala Miková. Proces dekriminalizácie užívateľov drog podľa nej závisí od politickej a spoločenskej atmosféry. "Asi aj od toho, kto sú držitelia rozhodnutí, ktoré sú kľúčové." Čo sa týka Slovenskej republiky, môžem povedať, že mienime zastávať takú pozíciu, aká je teraz - nelegálne drogy ponechať nelegálnymi," zdôraznila.
Najväčším problémom syntetické drogy
Z výročnej správy za rok 2009 o stave drogovej problematiky v Európe vyplýva, že štáty robia v zaisťovaní drog pokroky. Darí sa im najmä vďaka systému včasného varovania EÚ, mechanizmu rýchlej reakcie vytvoreného v roku 1997. Ten doteraz sledoval viac ako 90 látok a odhalil nové. Problémom však podľa správy ostáva čoraz zložitejší a rýchlo sa meniaci trh so syntetickými drogami. "Dodávatelia sú v súčasnosti vysoko inovatívni vo svojich výrobných postupoch, výrobnom sortimente a predaji."
Podobne ako v iných krajinách aj na Slovensku sa objavil nový fenomén - rastlinné zmesi, ktoré obsahujú nové syntetické kanabinoidy. V cenách drog v pouličnom predaji nedošlo k výrazným zmenám. Najdostupnejšou ostáva v SR marihuana.
Za rok 2008 bolo na Slovensku nahlásených vyše 2065 pacientov liečených pre problémy s drogami. Ich počet bol oproti roku 2007 vyšší o 3,6 percenta. Väčšina problémových konzumentov siahala po heroíne, nasledoval pervitín.