BRATISLAVA. Detský fond SR (DF) dnes štartuje kampaň Aby deti nezomierali, zameranú na zníženie úrazov detí. "Dopravné úrazy predstavujú 40 percent smrteľných úrazov u detí, v minulom roku ich pri nehodách zomrelo 28," uviedla prezidentka DF SR Alena Synková. Cieľom jesennej celoslovenskej kampane je preto už druhý rok zvýšiť bezpečnosť detí na ceste do a zo školy zvýšením ich informovanosti a viditeľnosti.
V rámci kampane, ktorá potrvá celý november, dostane dnes 80.000 prvákov informačné materiály a reflexných smajlíkov. "Viditeľnosťou na ceste môžeme veľmi výrazne prispieť k bezpečnosti detí," vysvetlila Synková, ktorá však považuje za najdôležitejšiu zodpovednosť dospelých. "My sme zodpovední za deti a my musíme byť opatrní, dávať na deti pozor, ako vodiči byť ohľaduplní a predvídaví," hovorí Synková.
Deti budú vychovávať dospelých
Z týchto dôvodov sa DF rozhodol v rámci projektu osloviť aj dospelých. "Pre dospelých sme pripravili letáčik, ktorý ma formu listu, v ktorom dieťa píše dospelému, ako sa má správať, aby sa dieťa cítilo na ceste bezpečne a prosí ho o opatrnosť pre všetky deti," dodala Synková.
Do projektu sa aktívne zapojil aj Policajný zbor, ktorý vytypoval pre deti 40 najrizikovejších prechodov pre chodcov na celom Slovensku. "Spravidla pri základných školách sú prítomné naše policajné hliadky zložené z dopravného policajta a preventistu, ktorí oslovujú deti, ktoré prichádzajú do školy, rozdávajú im reflexných smajlíkov a informačné letáčiky, kde je vo forme animovaných obrázkov odprezentované, ako sa správať na ceste," povedal Alexander Kliment z Prezídia Policajného zboru SR. "Tie deti je naozaj potrebné ochraňovať," dodal Kliment.
Malé postavy sú menej viditeľné
Deti vo veku do 5 do 9 rokov predstavujú druhú najrizikovejšiu skupinu chodcov, zapríčinili v minulom roku 180 dopravných nehôd. "Dieťa má menšiu možnosť rozhľadu a je v doprave aj menej viditeľné a vzhľadom na svoj vek a psychický vývoj nie je schopné odhadnúť riziká v doprave a veľmi často sa správa spontánne a zbrklo," vysvetlila Synková a dodala, že preto "vodič by sa mal na ceste správať tak, ako by na tej ceste stálo jeho vlastné dieťa".
Projekt Aby deti nezomierali organizuje Detský fond SR v spolupráci s Ministerstvom školstva SR a Policajným zborom SR.