List z Bruselu, ktorý chcel minister výstavby utajiť, dokazuje, že tender zverejnený len na nástenke je pre úniu neprípustný.
BRATISLAVA. Nástenkový tender je v poriadku a tvrdí to aj Európska komisia. Nie je pravda, že komisia tender nepreplatí, to my nežiadame o preplatenie. S takýmito slovami sa 7. októbra vrátil minister výstavby Igor Štefanov (SNS) z Bruselu, kde si vypočul výsledky vyšetrovania tendra Európskou komisiou.
Deň predtým mu v Bruseli oznámili, že komisia z tendra asi 11 miliónov eur nepreplatí pre jeho netransparentnosť. Štefanov závery komisie prezentoval ako svoje víťazstvo.
Denník SME získal list, ktorý usvedčuje Štefanova zo lži. Napísal ho riaditeľ odboru regionálnej politiky komisie Dirk Ahner priamo ministrovi výstavby 5. októbra. „Neboli dodržané princípy zmluvy o Európskych spoločenstvách súvisiace s transparentnosťou,“ píše Ahner. Zároveň Štefanova upozorňuje, že komisia preto nemôže tender preplatiť. Kópiu listu poslal Ahner aj ministerstvu financií a slovenskému veľvyslanectvu pri Európskej únii.
Keby existovali emisné limity aj na vypúšťanie klamstiev, musel by minister Štefanov poprosiť InterBlue, aby mu zohnala nové kvóty. Stĺpček Lukáša Filu: Limity
List ministerstvo nezaujíma
Štefanov sa snažil list utajiť. Denníku SME ho sprístupnilo až ministerstvo financií. Teraz minister tvrdí, že list nie je dôkaz a označil ho za neaktuálny.
List je podľa Štefanova neaktuálny, pretože bol napísaný 5. októbra a on 6. októbra s Ahnerom v Bruseli osobne rokoval. „Pre ministerstvo je záväzný záver z rokovania. Minister si stojí za vyjadreniami, ktoré povedal na svojej tlačovej besede,“ povedala hovorkyňa Linda Vaškovičová.
Žiadny iný list však Ahner už viac nenapísal a hovorca komisie po ich stretnutí zopakoval, čo bolo v liste. Ministrovi výstavby v Bruseli Ahner len oznámil to, čo mu deň predtým poslal poštou.
„Minister si zrejme mýli Európsku komisiu s holubníkom, ktorého predstavitelia menia svoje názory podľa toho, ako sa vyspia. Stanovisko komisie je z listu jednoznačné a ministrovi na následné rokovanie nedávalo žiadny priestor. Neverím, že by v pondelok komisia jasne povedala, že výdavky tendra nepreplatí a v utorok by bola zrazu otvorená iným návrhom. Klamstvo sa zrejme stáva u ministra pracovnou metódou,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie fairplay.
Komisia Štefanovovi vyčíta aj to, ako pri vyhlasovaní tendra za 3,6 miliardy korún určil pomer prioritných a neprioritných služieb. Preto, že prevážili neprioritné, mohlo ministerstvo obstarávať menej transparentnou metódou. Komisia konštatuje, že nie je možné jasne preukázať, že pomer služieb bol určený správne.
Tají, čo sa dá
Štefanov sa snažil list utajiť odvolávaním sa na nariadenie Európskeho spoločenstva a rady. Listy komisie, ktoré mu prišli, vraj nemôže sprístupniť, lebo „sa týkajú procesu, ktorý ešte k dnešnému dňu nebol ukončený“. Proces týkajúci sa nástenkového tendra je pritom podľa informácií SME skončený.
Nie je to prvýkrát, čo Štefanov komplikuje alebo odmieta zverejniť informácie. Odpovede na otázky napríklad posiela poštou a nie emailom, hoci je o elektronickú formu odpovede požiadaný.
„Dôvod nesprístupniť list nie je ani legitímny, ani zákonný. Slovenská ústava a zákon sú jednoznačné a minister ich podľa môjho názoru znovu hrubo porušil,“ povedala Wienk.
Ministerstvo podľa nej komplikuje sprístupnenie informácií aj pre Alianciu fairplay. „Koná nezákonne a snaží sa tak zakryť závažné prešľapy.“
Kontrola sa ešte nezačala
Opozícia sa pokúsila Štefanova už trikrát neúspešne odvolať. Premiér Robert Fico pred mesiacom požiadal Najvyšší kontrolný úrad, aby pri nástenkovom tendri urobil kontrolu účelnosti vyplatených peňazí. Dodnes sa nezačala. „Na to sa treba pripraviť. Musím niečo v pláne zrušiť. Nedá sa to len tak,“ vysvetľuje šéf NKÚ Ján Jasovský. Kontrola sa začne v najbližších dňoch. Kedy sa skončí, nevie. „Máme veľa roboty a toto je navyše.“
NKÚ už raz nástenkový tender kontroloval. Na náhodne vybratých faktúrach zistil, že ministerstvo nevie preukázať, či boli služby naozaj poskytnuté. Firmy Zamedia a Avocat, ktoré sú súčasťou víťazného konzorcia, si účtovali viaceré predražené položky a niekedy niekoľkonásobné marže.
Fico na základe prvej kontroly NKÚ odvolal ministra výstavby Mariána Janušeka. Nahradil ho Štefanov, ktorý podpisoval preplatenie niektorých faktúr.
Zamedia a Avocat sú firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Tender dostal meno nástenkový, lebo bol zverejnený len niekoľko dní na verejnosti neprístupnej nástenke ministerstva. Dôkaz o tom, že bol aspoň na tejto nástenke, neexistuje.

Beata
Balogová
