BRATISLAVA. Zatiaľ stále nie je známy termín začatia ani predpokladanej dĺžky opakovanej kontroly, ktorú má na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja vykonať Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) v súvislosti s nástenkovým tendrom. Najvyšší kontrolný úrad vykoná, na rozdiel od prvej, komplexnú kontrolu na ministerstve výstavby podľa odporúčania vlády.
V súčasnosti dohoduje s kontrolovaným subjektom termín otvorenia kontroly, potvrdila v piatok pre agentúru SITA hovorkyňa kontrolného úradu Lenka Nosáľová. "Kontrola bude vykonávaná striktne v zmysle uznesenia vlády SR. Bude kontrolovaná účelnosť vynaložených prostriedkov," dodala hovorkyňa kontrolného
Nie je podľa Nosáľovej jednoduché a netrvá deň pripraviť dostatočné podklady k rozhodnutiu o vykonaní ďalšej kontroly, preorganizovať kapacity a podobne. "NKÚ vykonáva mnohé, dôležité a vopred naplánované kontroly v zmysle Plánu kontrolnej činnosti na tento rok. Má v kompetencii kontrolovať viac ako 8 tisíc subjektov, vyťažuje plne svoje kapacity, pričom na konci roka sa ešte zvyšuje potreba ukončovania vopred plánovaných kontrol, ktoré sú prakticky v záverečnej fáze výkonu," informovala ďalej Nosáľová o činnosti kontrolného úradu.
Opakovaná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu na ministerstve výstavby sa zameria na účelnosť použitých financií na zaplatenie poskytnutých služieb pre prípravu čerpania eurofondov vo výške 11,6 mil. eur. Zaplatené prostriedky štátneho rozpočtu Európska komisia Slovensku nepreplatí pre netransparentnosť výberu dodávateľa služieb. Ak kontrolóri znovu zistia nedostatky, premiér Robert Fico by mal vyvodiť personálne dôsledky voči ministrovi výstavby Igorovi Štefanovovi.
Toho sa opozícia v parlamente pokúšala trikrát neúspešne odvolať. Európska komisia 6. októbra informovala, že Slovensku nepreplatí zo svojich fondov nič v nástenkovom tendri. V tendri za 120 mil. eur (3,6 miliardy Sk) uspel jediný účastník - konzorcium, v ktorom boli firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Najvyšší kontrolný úrad v rámci predošlej kontroly na ministerstve výstavby kvôli nástenkovému tendru zistil viaceré porušenia zákonov. Preveril niektoré fakturované služby výberom vzorky troch faktúr. Na základe preverenia napríklad faktúr za poskytnuté právne služby bolo zistené, že niektoré fakturované právne služby neboli preukázateľne doložené. Súčasťou zákazky boli niekoľkonásobne predražené logá, služby a televízne šoty. Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie preukázali, že nástenkový tender bol v rozpore so zákonom.
Oznam o vyhlásení tendra mal visieť len na nástenke v budove ministerstva, či to však bolo, ministerstvo nepreukázalo. Pre tender prišiel o funkciu minister výstavby Marian Janušek. Vláda nariadila novému ministrovi Igorovi Štefanovovi, aby zabezpečil zrušenie zmluvy s konzorciom štyroch firiem o poskytnutí služieb pri čerpaní eurofondov bez vzniku škody pre štát. Zmluva bola zrušená, avšak ministerstvo už firmám konzorcia vyplatilo z rozpočtu 11,6 mil. eur, ktoré Brusel nepreplatí.