BRATISLAVA. V KDH nie sú jednotné názory, ako má vyzerať ekonomický program strany. Na svojom blogu na serveri aktualne.sk to zverejnil nový podpredseda Anton Marcinčin.
Tvrdí, že „zaťahovanie štátu do rodiny považujem za ďalší dobre mienený, ale vo výsledku nebezpečný nástroj rodinnej politiky“. Zároveň napísal, že netušil, aké negatívne reakcie táto jeho veta medzi členmi KDH vyvolá. Marcinčin totiž nepriamo kritizoval aj návrh Júliusa Brocku, ktorý KDH prezentuje už od roku 2006 pod názvom 13. dôchodok. Umožnilo by to odviesť časť dane zamestnaných detí priamo svojim rodičom – dôchodcom.
Podľa Marcinčina to komplikuje daňový systém a zvyšné pravicové strany by to podľa neho nepodporili, keďže jednoduchší daňový systém bola ich dôležitá agenda.
Nie je na ozdobu
Marcinčin tiež kritizuje, že niektorí ľudia v KDH si na rozdiel od potenciálnych voličov strany neuvedomujú, že hnutiu chýba ekonomická agenda.
Sociálne inžinierstvo nevyrieši skutočnosť, že počet novonarodených detí na Slovensku klesá, komentuje Peter Schutz.
„Je rozdiel medzi tým, ako to vnímali voliči a ako to vnímali priami aktéri, o ktorých mená by ste síce v ekonomických kruhoch nezavadili, ale ktorí majú vysokú mienku o svojich ekonomických náhľadoch a o svojom budúcom mieste v parlamente či vo vláde,“ napísal Marcinčin.
Svoj text nechce bližšie vysvetľovať. „Nevidím dôvod tie reakcie opisovať, to nie je podstatné. Každá zmena je zložitá, vždy, všade,“ povedal podpredseda. KDH podľa neho jasne deklarovalo, že chce nový, silný ekonomický program, „že si ma nebralo na ozdobu“.
Brocka: Je ešte nový
Podpredseda strany Brocka hovorí, že nejde medzi ním a Marcinčinom o nejaký zásadný spor. Majú možno len iné názory.
„Pán Marcinčin je krátko v KDH a nejaký čas si to vyžaduje, kým sa zoznámi s našou agendou, čo sme celé roky presadzovali,“ povedal. Brocka nesúhlasí s tým, že KDH chýba silný ekonomický program. „Kto prišiel s rovnou daňou?“ spýtal sa.
Autor: Monika Tódová

Beata
Balogová
