SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Vypískali izraelského veľvyslanca

Prešovská univerzita si pokazila meno. Dvaja jej študenti a extrémista rušili prednášku hosťa.

(Zdroj: SITA)

Prednášku o budúcnosti Blízkeho východu z pohľadu Izraela rušili traja mladíci piskotom. Jeden sa otvorene hlási k extrémistom.

PREŠOV. Trojica mladíkov s palestínskou vlajkou a nápisom Stop židovskému rasizmu sa v piatok na pôde Prešovskej univerzity pískaním na píšťalkách snažila umlčať izraelského veľvyslanca Zeeva Bokera. Prednášal na tému Možnosti budúceho vývoja na Blízkom východe z pohľadu Izraela.

Dvaja z protestujúcich sú študentmi univerzity, tretí patrí podľa vyjadrení viacerých účastníkov besedy zrejme k niektorej z extrémistických organizácií, pravdepodobne k Slovenskej pospolitosti. Prezrádzalo ho logo na opasku. Po výzve moderátora, aby opustili miestnosť, trojica pokojne odišla. Ochranka veľvyslanca zasahovať nemusela.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Incident vážne poškodil dobré meno školy. Myslím si, že obaja študenti by mali niesť zodpovednosť,“ povedal prodekan Filozofickej fakulty Vladimír Dančišin, ktorý prednášku uvádzal. Sloboda slova a prejavu je podľa neho na akademickej pôde posvätná, akékoľvek prejavy rasizmu či iných foriem extrémizmu sú však neprípustné.

„Po prednáške bola beseda, v rámci ktorej mohli slobodne vyjadriť svoj názor. Koniec koncov, pán veľvyslanec dostal viacero nepríjemných otázok, na ktoré aj odpovedal,“ povedal Dančišin. „Aktéri provokácie však nechceli s pánom veľvyslancom debatovať. Mám pocit, že skôr sa ho snažili hneď na začiatku umlčať.“

Neurčitá hranica

Zeev Boker považuje incident za vážny. „Každý sa môže pýtať slušným spôsobom. To, čo predviedli tí traja muži, na univerzite nečakáte.

Nechce však robiť unáhlené uzávery. „Dúfam, že je to izolovaný prípad. Mali by sme byť opatrní. Môže to mať antisemitský náznak, pretože hranica medzi antisemitizmom a antiizraelstvom je veľmi neurčitá.“ Verí, že situácia na Slovensku, pokiaľ ide o antisemitizmus, je lepšia ako v okolitých krajinách.

Jeden z protestujúcich je študentom Gréckokatolíckej teologickej fakulty. Druhý študuje na Fakulte humanitných a prírodných vied a v sobotu mal odcestovať ako jeden z reprezentantov univerzity do Holandska.

Prorektorka Iveta Kovalčíková jeho účasť v poslednej chvíli zrušila. „Projekt Together je zameraný na multikultúrny dialóg v Európe. Účasť na prezentácii v Holandsku by mala byť pre študentov odmenou. Takýto človek tam nemá čo hľadať,“ povedala.

Poľutovanie vyjadril aj rektor René Matlovič. Forma, ktorou študenti vyjadrili svoj názor, sa nedá podľa neho akceptovať. Predpokladá, že vec budú riešiť ich fakulty.

Najčítanejšie na SME Domov

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Miroslav Kriak na súde.
Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Matovič: Porážka od poloblázna z Trnavy musí byť pre Fica ťažká

Na Markíze diskutovali aj Kiska, Kotleba, Pellegrini a Truban.

Igor Matovič.
Podcast Dobré Ráno.

Lučanskému som povedal o Vadalovi, nechcel to riešiť, tvrdí jeho podriadený

Šéf polície popiera, že mu Málik vravel o talianskej mafii u nás.

Niekdajší šéf kriminálneho spravodajstva a neskorší prvý viceprezident polície Jaroslav Málik.
Rozhovor

Poslanec Košíc odstúpil a už otvorene hovorí: Primátor sa bojí dvoch ľudí

Burdigu šokovalo, čo Polaček povedal vo volebnú noc.

Rezali spolu volebnú tortu. Primátor Polaček (vľavo) vidí podľa exposlanca Burdigu (v strede) v ňom a poslancovi Lörincovi (vpravo) nepochopiteľne už teraz rivalov v ďalších voľbách.