1. Státisíce na kampaň, ale bez televízie - Ako každá kampaň, aj táto stojí peniaze. Tá pred krajskými voľbami nie je zákonom nezmyselne obmedzená na 132.621 eur na politického kandidáta ako je to v prípade prezidentských volieb. Má však iné nezmyselné obmedzenie. Rada pre vysielanie a retransmisiu totiž vydala stanovisko, v ktorých hrozí rádiám a televíziám pokuta až 166-tisíc eur pokuta, ak odvysielajú politickú reklamu pre županov. Totiž zákon reklamu pred krajskými voľbami nespomína, a preto je vyslovene zakázaná. Bola by to pritom skvelá príležitosť využiť platformy regionálnych a lokálnych elektronických médií, pomohlo by to aj kandidátom, aj inzercii v týchto médiách. Tak sa kampaň obmedzila na vojnu bilbordov a letákov. Aj v tých lietajú státisíce eur. SME.sk sa spýtalo kandidátov, koľko chcú minúť na kampaň. Hoci podľa množstva bilbordov sa zdá, že niektoré čísla sú zrejme poddimenzované, aj tak je to zaujímavý prehľad. Napríklad nezávislý Braňo Zahradník dal 65-tisíc eur.
2. Antikampaň - Denník SME urobil v sobotu krátky prehľad o antikampani. Hoci predtým to vyzeralo, že si jej najviac užije Pavol Frešo v Bratislavskom kraji, zdá sa, že najväšou obeťou tam tento týždeň bol Vladimír Bajan. Webstránka o trúdovi Vladovi je síce veľmi dobre spracovaná aj vtipná, no chýba jej to, o čom by mala byť kampaň - message a konkrétna kritika konkétnych rozhodnutí, tá by mala byť viac v popredí. Horšie je to pri lacnom pokuse, ktorý som aj ja objavil tento týždeň v schránke. A zrejme sa distribúcia v Bratislave neobmedzila iba na Staré mesto. Leták varuje pred „červenou Bratislavou" s tým, že Fico + Mečiar = Bajan. Podobné obvinenie vytiahol pred piatimi rokmi aj Ľubo Roman, na voličov to nezabralo.
3. Bajan použil halu - Aj Vladimír Bajan tento týždeň zaplavil Bratislavu svojimi bilbordmi. Niektoré sú jednoduché, je na nich iba palcový titulok BAJAN (podobný koncept využil aj v roku 2005). Na inom bilborde píše, že Bajan je na kandidátke opäť jednotka, rovnako ako bol jednotkou ako župan. No, keďže jeho meno sa začína na „Ba", na kandidátke, ktorá je podľa abecedy, by ho mohol predbehnúť iba niekto s priezviskom napríklad „Analfabet". Do pomykova ma však najviac dostal jeho bilbord: „Dnes sme tu my - zajtra hala". Ide o projekt multifunkčnej športovej haly v Petržalke, ktorej sa župan nevzdal napriek kríze a ani napriek tomu, že vláda na majstrovstvá v hokeji zafinancuje iný štadión. Bajanovi vyčítajú, že to bol predvolebný krok. Ťažko sa obháji inak, keď slogan s halou zdobí jeho reklamy. Slogan „Dnes sme tu my - zajtra hala" snáď nie je myslený až tak morbídne. Alebo sa chystá na prehru vo voľbách s tým, že zajtra už v úrade nebude hoci hala bude? Tak či onak, úplne zlé.
4. Ako predpovedajú výsledky stávky: Keď ste si na kandidátov ešte nestavili na zajtrajsie.sme.sk, určite tak urobte. V Amerike stávkovanie zatiaĺ vždy presne predpovedalo víťaza. Zatiaľ sú výsledky v celku schizofrenické. Pri otázke si síce tesná väčšina myslí, že vládne strany a SMER nezískajú viac ako polovicu županských kresiel. No keď sa pozrieme na jednotlivé kraje, kandidáti SMERu vedú v stávkach výraznou väčšinou. Až na jediný kraj, Bratislavu, kde by mal podľa čitateľov a kurzu SME s prehľadom vyhrať Pavol Frešo.
Politológ: Billboardy na dobrú kampaň nestačia
Vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) chýba kampaň, viditeľné sú len billboardy. "Ale billboard je mŕtva záležitosť, pokiaľ nie je spätý s nejakou živou kampaňou," povedal pre TASR politológ Miroslav Kusý. Z tohto dôvodu neočakáva vo voľbách účasť presahujúcu 20 percent.
"Na billboarde vidíte nejakú tvár a heslo. Ale táto tvár a heslo musia dostať náplň, musia byť rozmenené na drobné tým, že kandidát príde za voličmi a vysvetlí ho," dodal Kusý.
Kandidáti podľa neho ani neprichádzajú za voličmi s kampaňou postavenou na nejakej silnej konkrétnej myšlienke. "Sú veľmi všeobecní. Ak aj povie, že sa napríklad postará o cesty, tak je to samozrejmosť, lebo ich má na starosti zo zákona," poznamenal Kusý.
Na rozdiel od komunálnych volieb, kde si ľudia podľa Kusého stále viac uvedomujú kompetencie starostov a primátorov a význam svojho výberu, voľby do VÚC stále ostávajú do značnej miery nepochopené.
Je to podľa neho dané aj stanovením hraníc jednotlivých VÚC, ktoré nerešpektuje historicky dané regióny, ale aj malou snahou VÚC prezentovať v priebehu volebného obdobia výsledky svojej činnosti. "Starostovia a primátori sa dostávajú do médií oveľa častejšie než predsedovia VÚC," uzavrel Kusý.
tasr
Autor: Braňo Ondrášik (autor študoval politický marketing a komunikáciu na University of Leeds v Británii)

Beata
Balogová
